nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / Práce na dálku

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

Práce na dálku

11:42 08.02.2024

Novela zákoníku práce značně pozměnila dřívější podmínky pro práci na dálku, označované jako Home office.

Práce na dálku je….

Práce na dálku je další formou pracovního výkonu, kde platí jednak předpisy, ale i odpovědnost zaměstnavatele za pracovní výkon i bezpečnost svého zaměstnance i za kvalitu takto odváděné práce. Tam kde je zaměstnanec jen pouhým účastníkem dění ve firmě a nijak k jejímu výkonu fakticky nepřispívá, bylo vcelku nedůležité, kde takto tráví čas. To se přijetím Zákona 218/2023 Sb., značně změnilo. Pro toho, kdo vnímal práci v Home office jako zaměstnavatelem placené volno v domácnosti takový bonus skončil, jestliže si zaměstnavatel dobře prostudoval podmínky tohoto zákona.

Řízení pracovního výkonu

Zaměstnavatel má ze Zákoníku práce povinnosti spočívající nejen v evidenci přítomnosti zaměstnance na určeném pracovišti, ale má i povinnosti řídit, usměrňovat kontrolovat a vyhodnocovat jeho pracovní výkon bez ohledu na to, zda práci vykonává na pravidelném pracovišti či formou písemně sjednané práce na dálku. Podmínky musejí být stanoveny v písemné dohodě o výkonu práce na dálku.

Bezpečnost práce

Protože při práci na dálku jde obvykle o místo bydliště zaměstnance je možnost zaměstnavatele řídit oblast bezpečnosti práce poněkud složitější. V případě úrazu zaměstnance, v době výkonu práce na dálku, se zaměstnavatel nezbavuje odpovědnosti za úraz, pokud neprokáže, že k jeho předcházení učinil vše, co bylo v jeho možnostech a pravomoci. Tím je myšlena kontrola pracoviště a posouzení, zda práci na dálku je možno bezpečně vykonávat.

Podpora

O podmínkách práce na dálku jsme informovali naše klienty a poskytli jim i materiály k tomu, aby práce na dálku mohla být bezpečně a efektivně konána i podle nově platných pravidel. Dalším zájemcům jsme připraveni poskytnout potřebnou podporu.

Autor: J.Novotný