nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / Pozor na Dohody 2024

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

Pozor na Dohody 2024

09:23 06.01.2024

V novele Zákoníku práce jsou hezky skryty kličky pro nepozorné podnikatele.

Dohoda jako ulehčení od odvodů

Není třeba zakrývat, že nárazové krátké činnosti pro firmu, pokud by byly stejně zatíženy jako HPP, by byly pro řadu z nich vážným problémem. Zejména malé a střední firmy si nárazové činnosti (úklid nevyjímaje) řeší ve vlastní režii na úkor jiného času, nebo právě dohodou. Její limit (300 hodin za rok) je pro mnoho pomocných činností dostačující. Obecně je známo, že dohody o provedení práce jsou proto oblíbeny jak pro zaměstnavatele, tak pro zaměstnance, který si doposud mohl uzavřít více dohod a získat tak za pomocné práce pro více subjektů velmi pěkné peníze. Obvykle se proto využívá limitu hodin i odměny naplno. Stává se, že v přepočtu hodinových výdělků může v některých případech mít uklízečka vyšší průměr, než odborný pracovník i když její měsíční odměna nepřekročí deset tisíc korun..

Zdánlivě se toho moc nemění

Nemění se maximální počet hodin ani maximální výdělek, z něhož se neodvádí pojistné. Zavádí se více povinných informací, které zaměstnavatel musí zaměstnanci prokazatelně poskytnout, zavádí se i rozpis hodin, který je nutno předem stanovit a zavádí se povinná dovolená. A tady je ten problém. Pokud zaměstnavatel rozepíše celých 300 hodin na kraji limitu pro osvobození od pojistného a bude to tak udržovat po celý rok, tak se do odvodové povinnosti dostane tím, že navíc proplatí náhradu za čerpání dovolené čímž překročí desetitisícový limit za měsíc.

Lépe se připravit, lépe je konzultovat

Oblast Dohod už nemá takový potenciál výhod jako doposud a zaměstnavatel se snadno dostane do potíží a finančních ztrát. Ty mu mohou vzniknout i v případě, že si podmínky dohody sice dobře připraví, ale uzavře DPP s člověkem, který mu nepřizná, že má uzavřenou dohodu i u jiného zaměstnavatele.

Odborné konzultace

Poskytneme Vám rádi odborné konzultace, které se vyplatí tam, kde zaměstnavatel spoléhá jen na svůj instinkt a vrozenou inteligenci a méně už spoléhá na důsledné nastudování příslušných ustanovení novelizovaných zákonů.

Autor: J.Novotný