nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / Povinné směrnice 2012

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

Povinné směrnice 2012

14:01 20.09.2012

Někomu se bude zdát, že je to pro firmu zátěž navíc, ale ve skutečnosti absence povinných směrnic může přinést škody.

Proč směrnice?

Zákon ukládá povinnost zakotvit do interních směrnic účetní postupy v případech, kdy nabízí různé varianty postupů při zpracování účetnictví. Nejmarkantnější je to například u směrnice o přepočtu cizí měny a kurzových rozdílů. O tom, jaký kurz bude firma používat se může samostatně rozhodnout. Dojde-li ale k rozhodnutí, je pak povinností toto rozhodnutí dodržovat po celou dobu účetního období.
Pomocí směrnic tedy probíhá účtování bez ohledu na to, kdo účetní jednotku účtuje. Tam kde směrnice chybějí, může se stát, že se změnou účetní dojde i ke změně účetních postupů a v takovém případě pak firmě vzniká problém. Každá účetní obyvkle ví, že na počátku účtování musí být účtový rozvrh a ten obvykle ve firmách nechybí. Bez účového rozvrhu by se obtížně účtovalo a vznikal by chaos. Ten však ale může vznikat, pokud nejsou směrnicí usměrněny například postupy při účtování dlouhodobého hmotného majetku, nebo postupy k použití časového rozlišení výnosů a nákladů.

Důležitost vnitřních směrnic

Někdy může směrnice výrazně napomoci v řešení nestandardních situací. Jde například o směrnici o podpisových záznamech (případně vzorech). V případě, kdy jsou důležité kompetence přenášeny na odpovědné pracovníky, je nejen povinné, ale i výhodné, když je v příslušné směrnici stanoveno nejen to, k čemu jsou jednotliví pracovníci kompetentní, ale ještě když k tomu je i příslušný podpisový vzor. V krajních případech může taková směrnice rychle vyřešit vzniklý problém a jednoznačně určit odpovědnou osobu.

Dojasnění pravidel

Například směrnice o cestovních náhradách jasně určí limity a hranice používaných paušálů a nároků zaměstnanců, kteří se podle ní řídí. Totéž platí například u směrnice o ochranných pracovních pomůckách a čistících a hygienických prostředcích. V tomto případě se nejednou stalo, že finační úřad neuznal čistící prostředky v nákladech firmy, pokud nebyly regulovány vnitřní směrnicí. Bylo to zejména v případech, kdy podle názoru kontrolora docházelo k neúměrnému čerpání čistících prostředků, nebo k používání takových prostředků, které svým charkterem a cenou neodpovídaly podmínkám pro čištění. Mezi další povínné směrnice patří i směrnice o zásobách, nebo i o uschově a manipulaci s účetními záznamy. Je však řada dalších směrnic, které nejsou mezi vyjmenovanými povinnými směrnicemi, ale jsou pro firmu výhodné pro nastolení pořádku.

Další směrnice

Pokud se chce firma vyhnout osočování z diskriminace, zpracuje si svůj vnitřní mzdový předpis a podle něj se řídí. Zrovna tak je vhodné mít vlastní pracovní řád nebo firemní standardy, pokud je to potřeba. Všechny směrnice však je nutno považovat za archiválie a je třeba, aby byly správně implementovány a udržovány. Práce s interními předpisy je náročná a může způsobit i větší problém, než jejich absence, pokud nejsou všechny směrnice včas aktualizovány a usměrňovány jako pomůcka k platným vyšším právním normám. Firmy, které směrnice používají by měly dobře dbát na to, aby si s jejich pomocí nezpůsobily problém.
S přípravou směrnic všem zájemcům rádi pomůžeme, nelze však očekávat, že by bylo vhodné používat nějaké vzory. Ty obvykle působí kontraproduktivně, jak jsme v textu uvedli.

Autor: J.Novotný