nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / Povánoční zamyšlení 2023

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

Povánoční zamyšlení 2023

10:06 26.12.2023

Ustal čas honičky zaměřené na zvýšení vlastní tělesné váhy a pocitu uspokojení z obdarování svého okolí. Snad se najde trochu klidu k podnikatelskému zamyšlení

Z historie

Před „památným únorem 1948“ se u nás podnikalo velmi čile a úspěšně. Rostly velké továrny a dobře se živili i malí podnikatelé. A to vše bez internetu, bez dotací, bez neustálého omezování, protože se vědělo, že jejich činnost je pro společnost prospěšná. Ani v té době ne všichni podnikatelé dokázali rozumně hospodařit a někteří se dobře živili na práci jiných. Nespokojenost mezi dělníky byla vždy. Principy závislé práce a jejich motivační a demotivační prostředky se v podstatě nemění a pokud ano, tak jen s vývojem společnosti. Některé firmy byly úspěšné i v zahraničí, protože dokázaly vytvořit žádaný produkt. Například firma Petrof se svými klavíry a nebo firma Porkert se svými litinovými mlýnky na maso. Nastupující socialismus je dokázal vymazat jak z prostoru, tak i z dějin.

Veselá léta

Tak by se dalo nazvat období od roku 1948 do roku 1989, kdy všichni měli práci a jen málokdo pracoval, kde nic nebylo, přestože se plány plnily na 120%,…...atd.. Podstatné ale je, že podnikatelská generace vymřela a vzala si s sebou zkušenosti i praktické rady do života, takže při restartu v roce 1989 se vařilo z čisté vody jak na straně úřadů, tak na straně podnikající veřejnosti. Už tehdy, na začátku devadesátých let vznikly zcela nové pojmy, jako: kupónovka, tunelář, atd, a na ně pak navazovaly další jako: ajťák, infuencer, švarcsystém, až po dnešní: datovka, apka,….a mnoho dalších. To se ale přesouváme do žhavé současnosti, která už ví, co jsou to krize.

Žhavá současnost

Někdy až šílené změny v legislativě těžko pobírají i advokáti a daňoví poradci natož podnikatelé. Mlýn, který sype jeden zákon za druhým, ať už ve světovém, evropském či místním zájmu vytváří další a nová omezení a hlavně sankce za jejich porušování. Internet a nové technologie zdánlivě napomáhaly k rozvoji, ale postupem času se ukazuje i jejich škodlivá stránka. Kdo vsadil jen na digitální svět, zdá se, že jím může být brzy pohlcen a proto znovu zůstává nejsilnější zbraní podnikatele jen jeho zdravý rozum, schopnost hospodařit a umění motivovat lidi k výkonu a za něj je pak chránit.

Podnikatel není ten, kdo….

Podnikatelem se člověk nestává tím, že si zaplatí za živnostenský list, protože dosáhl osmnácti let a nebyl trestán. Podnikatelem je ten, kdo umí koukat kolem sebe, správně odhadnout směr vývoje a má dobrý vztah k těm, kterým s upřímností nabízí svůj produkt. Podnikatel je produktem výchovy a vzdělání, které nemusí být hned to nejvyšší, ale jen takové, aby chápal co může, co by měl i to, co musí a hlavně co nesmí. Podnikatel není příliš vidět. Nechlubí se drahými auty a nedělá si selfíčka z mořských pláží. Podnikatel pracuje tak, aby své úspěchy mohl předat své nastupující další generaci.

Autor: J. Novotný