nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / Home office v pasti

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

Home office v pasti

09:12 11.04.2024

Historicky byla možnost pracovat z domu nejprve bonusem, někdy trochu zneužívaným, později nutností a dnes již máme práci z domu svázanou zákonem.

Komu práce na dálku (dříve home office) nejvíc vyhovovala?

Nejprve to byli obchodní zástupci, kteří byli vázáni především na svůj telefon, jímž si domlouvali schůzky a výstup z nich si mohli zpracovat kdekoliv, tedy i doma. Často nebyla kontrola nad tím, zda výkon práce je stoprocentní, ale takové výše se mnohdy nepodařilo dosáhnout ani na pravidelném pracovišti. Z domu pak mohly pracovat i některé asistentky, poradci, kontroloři, a všichni ti, jejichž práce nebyla spojena se stroji a zařízeními umístěnými v prostorách firmy.

 

V čem přetrvávaly problémy?

Často se zaměstnanci pracujícímu z domu nedalo dovolat, někdy byl zastižen i mimo pracovní výkon v době, kdy měl práci vykonávat, nedalo se kontrolovat a usměrňovat práci podle potřeb zaměstnavatele. Pokud zaměstnanec při práci na dálku potřeboval nějaké informace z firmy, zatěžoval tím jiné pracovníky, kteří mu museli informaci dohledat. Dalším vážným problémem bylo ohrožení bezpečnosti v místě, kam zaměstnavatel neměl přístup a nemohl činit potřebná opatření.

 

Co přinesla změna?

Práce na dálku byla usměrněna zákonem č. 281/2023 Sb., v paragrafu 337 a dalších. Kromě nutnosti písemného ujednání vznikly oběma stranám, zaměstnanci a zaměstnavateli nové povinnosti a k jejich vymáhání přispěla i změna zákona o inspekci práce, která pojala v sobě nové sankce v souvislosti s porušením pravidel při výkonu práce na dálku.

V každém případě je na zaměstnavateli, aby si podmínky pro práci na dálku dobře promyslel a připravil, následně je projednal se zaměstnancem a dobře zvážil, zda i za nových podmínek je práce na dálku pro obě strany výhodná.

 

Zájemcům o podrobnější informace rádi poskytneme odbornou konzultaci.

 

Autor: J.Novotný