nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / Dovolená u DPP

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

Dovolená u DPP

11:51 15.11.2023

Nově platí, že zaměstnanec pracující podle Dohody o provedení práce má ze zákona nárok na dovolenou, pokud mu takový nárok vznikne.

Kdy vzniká nárok na dovolenou?

Pracovněprávní vztah trvá nepřetržitě alespoň 28 kalendářních dní a zaměstnanec musí odpracovat alespoň 4násobek své týdenní pracovní doby (40 hodin). Pokud zaměstnanec nesplní ani jednu z podmínek podle § 213 odst. 3 zákoníku práce, právo na dovolenou mu z tohoto pracovněprávního vztahu vůbec nevznikne. Je při tom potřeba dávat pozor na bezprostřední navazování Dohod. V takových případech je to z pohledu na nárok dovolené jeden pracovněprávní vztah podle §216 odst.1).

Čerpání dovolené

Objem hodin dovolené je při správném uzavření DPP zaměstnavateli i zaměstnanci jasný s rozpisu plánu hodin, který musí zaměstnavatel se zaměstnancem prokazatelně probrat. Obě strany se v případě nároku na dovolenou dohodnou na tom, jak bude dovolená čerpána, přičemž doba dovolené se započítává do celkového objemu hodin, který v roce (i s dobou čerpání dovolené) nesmí překročit 300 hodin.

Další nároky

Zaměstnavatel se před uzavřením nové DPP se zaměstnancem musí seznámit, jaké další povinnosti s DPP souvisejí v oblasti překážek, práce o víkendu a ve svátek a samozřejmě i s obsahem DPP, který je podstatně rozsáhlejší proti tomu, co platilo do doby přijetí zákona 281/2023 Sb. Vyplatí se s novelou důkladně seznámit už i proto, že v souvislostí s ní byl novelizován i Zákon o inspekci práce, který z titulu nových změn upravil i rozsah sankcí za porušení pravidel určených Zákonem.

Podpora

Zájemcům o správný postup při uzavírání DPP poskytneme potřebné informace po předchozí dohodě o termínu a čase. Kontaktovat nás můžete na obvyklých kontaktních spojeních.

 

Autor: J. Novotný