nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / BOZP při práci na dálku

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

BOZP při práci na dálku

11:01 17.02.2024

Zdá se, že není v podnikatelském prostředí tvrdší oříšek!

Povinnosti zaměstnavatele

Oblast BOZP patří k zásadním otázkám pro úspěšné podnikání. Zaměstnavatel má celou řadu povinností souvisejících se zajištěním bezpečnosti svých zaměstnanců počínaje zařazením zaměstnance do kategorie, přes analýzu rizik, vnitřní směrnice usměrňující parametry bezpečné práce, podmínek na pracovní místo včetně světelných, zajištění větrání, ochranných nápojů, přestávek…….až po výši stolu a typu židle.

Administrativní povinnosti stojí především na písemné dohodě obsahující sjednané podmínky pro výkon práce na dálku. Může se zdát, že zde je volnější prostor pro dohodu, stojí však za to si příslušný nový paragraf Zákoníku práce dobře prostudovat a naplnit jeho dikci.

Řízení výkonu

Pro zaměstnavatele je nejdůležitější, aby práce na dálku nebyla jen placeným volnem pro některé zaměstnance a proto musí umět organizovat, řídit a kontrolovat pracovní výkon podle požadovaných parametrů. Pokud se zaměstnavatel uchýlí jen k tomu, že s jeho souhlasem zaměstnanec nepřijde do práce s tím, že pracuje z domu, k prosperitě firmy to asi neprospěje.

BOZP

Zaměstnavatel odpovídá za bezpečnost svých zaměstnanců, ať svou pracovní náplň vykonávají kdekoliv. Při práci na dálku je překážkou nedotknutelnost obydlí zaměstnance a zde musí přijít na řadu kompromisní řešení. Může spočívat v tom, že zaměstnanec odpoví na zásadní otázky bezpečnosti a prohlásí, že podmínky jsou naplněny. Pokud ale zaměstnavatel trvá na kontrole pracoviště a zaměstnanec ho do svého obydlí nechce pustit ani prohlásit, že podmínky jeho pracoviště bezpečnou práci naplňují, pak je na místě práci na dálku nesjednávat.

Na čem záleží?

Zdá se, že záleží především na splnění administrativních požadavků pro výkon práce na dálku a na bezpečnosti. Přesto ale záleží především na to, aby pracovní výkon přinášel i v těchto podmínkách pozitivní výsledky. Pokud nejsou, či nadají se ověřit, je lépe tuto formu nesjednávat a vyhnout se tak nebezpečí sankcí, které podle novely Zákona o inspekci práce mohou dosáhnout až částky 300 tis. Kč. Zájemcům rádi poskytneme více informací k celé této problematice.

Autor: J. Novotný