nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / Změna účtu Vašeho dodavatele

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

Změna účtu Vašeho dodavatele

09:42 29.07.2021

Pokud podnikatel mění banku, je to obvykle proto, že jiná banka nabízí lepší podmínky třeba v úvěrové politice. Méně důvodů je k tomu, aby klient banky změnil u stejné banky číslo svého účtu.

Důvody ke změnám

Protože změna účtu přináší podnikatelům celou řadu komplikací (například nahlásit změnu tam, kde probíhají platby), tak není obvyklé, aby se k takovému kroku přistupovalo, není-li to nutné. Protože úrokové sazby jsou u všech bank minimální a poplatků za vedení účtu se většina bank vzdala, může být důvodem ke změně už jen nějaký signál o menší stabilitě banky, či její zrušení.

Úkoly spojené se změnou banky

Podnikatel by měl především informovat všechny instituce (správu sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovny a finanční úřad), případně i další instituce, vůči kterým probíhají platby.
Kromě včasného oznámení všem, s nimiž probíhají bankovní operace je třeba provést změny na webových stránkách a v materiálech sloužících k prezentaci. Důležité je informovat i obchodní partnery a vyřešit smluvní vztahy, v nejlepším případě dodatkem ke smlouvě.
U plátců daně je potřebné nahlásit změnu na příslušný portál.

Nebezpečí

Největší nebezpečí pro ty, kteří realizují platby svým dodavatelům je asi v tom, že pokud bankovní účet není zveřejněn na portále plátců DPH a dodavatel navíc řádně neodvede daně, nastupuje institut „Ručení za neodvedenou daň" a nešťastník, který řádně zaplatil svému dodavateli musí ještě znova zaplatit daň finančnímu úřadu za svého dodavatele, což lze vnímat jako trest za sníženou obezřetnost podnikatele, který si neověřil číslo účtu na portále plátců DPH.
Další nebezpečí plyne od podvodníků, kteří se snaží využít nepozornost podnikatele a falešnou informací i změně účtu si nechávají převést neoprávněně platby na svůj účet. Jedná se sice o podvod, ale ten, kdo na takový trik naletí pak své peníze dlouho a obtížně získává zpět, pokud vůbec u takového podvodníka nějaké peníze po odhalení podvodu zůstaly.

Autor: J.Novotný