nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / Wellbeing – nové slovo pro staré problémy

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

Wellbeing – nové slovo pro staré problémy

07:44 08.09.2022

Odborné společnosti přicházejí s „převratnou" myšlenkou spočívající v tom, že je třeba vytvářet pocit tělesné a duševní pohody už na základních školách. Mimo jiné tím sdělují, že do této chvíle se o pocit duševní a tělesné pohody nikdo nezajímal. Řešení tohoto problému nelze omezovat jen na školy.

Metodika

Jako obvykle k tomu bude vypracována metodika aniž by bylo uvažováno, že pedagog by měl tuto oblast zvládat už jen z toho, že je pedagogem, tedy člověkem, který umí citlivě předávat informace a vytvářet k jejich přebírání i vhodné prostředí. Musíme-li přiznat, že dnešní společnost nepociťuje tělesnou a duševní pohodu, pak konstatujeme, že jsme připustili její nezdravý vývoj a pokud dospělí wellbeing nezvládají, pak hodiny pro děti ve škole to jen těžko napraví.

Kde jsou problémy

Navazování a udržování pozitivních vztahů je nabouráváno technologickým vývojem, který brání setkávání a nahrazuje jej digitální komunikací, často zkreslenou a někdy i záměrně.
Porozumění emocím a jejich zvládání je dlouhodobým procesem vycházejícím z výchovy v rodině a ve škole. Zde je ale situace nejhorší a nezvládnuté emoce dospělých dopadají především na děti.
Stanovení cílů a jejich dosažení překáží prostředí, které do cíle staví lidi, kteří se k němu nedopracovali svými schopnostmi, ale známostmi.
Přijímání zodpovědných rozhodnutí stojí na základech výchovy a vzdělání a tyto základy často nemají potřebou pevnost.
Přispívání společenské soudržnosti nepomáhají zoufalé pokusy konečně najít vůdčí osobnost, k níž lze upřít důvěru, jako tomu bylo u T.G. Masaryka. Sociální sítě, urážky a nadávky na nich publikované, falešné zprávy, které lze jen těžko rozeznat od těch pravých, rozporuplné výklady našich dějin ovlivněné tím, kdo je v jakém zájmu vykládá, to vše bourá společenskou soudržnost.

Jak na to

Emoce člověka nelze ovládat přírodními ani chemickými prostředky, ale rozhovorem s důvěryhodnou osobou, kterou by měli být rodiče a učitelé. Do pracovního procesu by měli jít v této oblasti dostatečně připravení lidé, protože vstupují do prostředí soutěže a to ne vždy spravedlivé. Schopnost zvládat prvky asertivity a některé nástroje diplomatického jednání mohou posílit osobnost natolik, že se nebude topit ve vlastních emocích a bude schopna směřovat ke svým zodpovědným rozhodnutím a spoluvytvářet to, k čemu zatím zřejmě neumíme najít vhodné české slovo a musíme se tedy opět smířit s výrazem wellbeig.

Seminář

Ve spolupráci s vzdělávacími subjekty jsme připravili speciální seminář pro podnikatelskou veřejnost, zejména pro ty, kteří mají pocit, že v oblasti wellbeingu mají mezery, jež potřebují zaplnit. Seminář obsahuje to nejlepší z oblastí souvisejících s vytvářením mezilidských vztahů a orientace v nich se současným použitím efektivních nástrojů pro navazování a udržování pozitivních vztahů.

Zájemci o seminář se mohou hlásit na našich telefonních kontaktech kde dostanou bližší informace.

Autor: J.Novotný