nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / Všichni chrání osobní údaje

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

 • včasné a správné zaúčtování
 • srozumitelnost výsledků
 • trvalou možnost poradit se
 • předem znát cenu

 

Všichni chrání osobní údaje

08:36 28.05.2018

Termín 25.5.2018 již prošel a platí nová pravidla. Těch kteří se ještě nedávno domnívali, že se jich to netýká rapidně ubylo. A jak je to u Vás?

Všichni chrání osobní údaje

Po všech těch lapáliích výhrůžkách a strašení s GDPR je tu čas, ve kterém musíme už prokazatelně osobní údaje chránit. Vydělalo na tom dost komerčních firem, které se chytily příležitosti a školili jako o život, ačkoliv o tom zas tak moc nevěděli. Právníci vytvořili množství různých dokumentů, které jsou podnikatelům málo srozumitelné a stát, který situaci nezvládl, utěšuje, že to s těmi pokutami zas snad tak nebude horké. Pravidla ale platí a z nich vybíráme:

Co je v oblasti ochrany osobních údajů důležité?

 • Mít osobní údaje pod kontrolou a nedržet je déle, než je nutné
 • Neobtěžovat občany svými nabídkami, pokud k tomu neudělí prokazatelně svůj souhlas
 • Nesvěřovat chráněné osobní údaje nikomu bez smlouvy o zpracování a bez záruk za ochranu osobních údajů zpracovatelem
 • Včas reagovat na incidenty, kterými jsou žádosti, stížnosti, ztráty nosičů dat apod.
 • Revidovat stav ochrany osobních údajů a přijímat účinná opatření, pokud dojde k narušení ochrany.
 • Mít v pořádku personální složky zaměstnanců a pořádek trvale udržovat.
 • Informovat zaměstnance o ochraně jejich osobních údajů a poučovat je o jejich zapojení do systému ochrany ve firmě.

Jak vážně bereme ochranu osobních údajů?

Nejhůře se k tomu stavějí samotní lidé. Klidně zveřejňují na sociálních sítích informace, za které by byly instituce a firmy tvrdě postihovány. Lidé také na svých mobilních telefonech využívají aplikace, které je bezostyšně šmírují, vyhodnocují jejich chování a zájmy, aby pak posílili prodeje. Jednou z takových aplikací je například bezplatné telefonování nebo i navigace. Takových aplikací je samozřejmě celá řada a lidé za to, že mohou bezplatně telefonovat po celém světě poskytují provozovateli takové služby všechny údaje ze svého telefonu včetně e-mailových adres, fotografií a textových zpráv. Rodiče, které na mobilní telefony nahrávají své potomky a sdělují si velmi osobní zprávy pak v zaměstnání úzkostlivě skrývají každý papír obsahujícím jménu do šuplíku.

Udělali jsme první kroky

Většina z nás již má zpracovány dokumenty, kterými prokazuje, že chrání osobní údaje v souladu s Nařízením EU a tím předchází nebezpečí pokuty v případě kontroly, nebo udání. Samotné udání je pro podnikatele stejně nebezpečné, jako když mu někdo na přechodu nečekaně a náhle vstoupí do jízdy. Lidé už jsou takoví a někteří si nenechají ujít příležitost k tomu, aby bránili i svá domnělá práva a zájmy všemi prostředky. Tím spíše je třeba, aby na první krok v oblasti ochrany osobních údajů navazovaly další kroky, které vytvoří skutečnou ochranu lidí před nebezpečím, které si zatím vyhodnotit sami ani neumějí.

Pokud v této věci potřebujete pomoc obraťte se na nás. Rádi poradíme, nebo i pomůžeme.

Autor: J.Novotný