nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / Švarcsystém znovu na scéně

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

Švarcsystém znovu na scéně

13:25 18.10.2022

Problematika švarcsystému je špatně chápána oběma stranami a proto dochází k sankcím.

Podnikatel nebo zaměstnanec?

Zatímco zaměstnanec příjme pracovní místo a snaží se vykonávat práci podle pokynů zaměstnavatele co nejlépe, aby si zasloužil odměnu, má podnikatel jiné starosti. Podnikatel si musí svou zakázku vyhledat, vyjednat si podmínky, zajistit si je smlouvou a ve vlastním zájmu písemnou, přestože občanský zákoník umožňuje i ústní smlouvu. Hrozí totiž riziko, že obchodní partner, pro kterého se dílo vykonává s dílem nebude spokojen a sjednanou odměnu nebude chtít vyplatit. Bránit se pak lze jen prokazováním toho, co bylo podle smlouvy ujednáno a učiněno. Proto tam, kde smlouva není, může vznikat podezření, že zas tak moc o obchodní vztah nešlo.

Podnikání není legrace

Podnikatel si musí umět vyhledávat zakázky a nabízet srozumitelně své služby. Nejčastější cestou k zakázce jsou webové stránky, z nichž je patrno, co a za jakou cenu i za jakých podmínek se nabízí. Jsou tam samozřejmě i všechny potřebné údaje i reference, aby si případný zákazník uměl vybrat a posoudit, zda jde o vhodného dodavatele. S tím souvisí i to, jak vlastně vznikl vztah, který je deklarován jako obchodní a posuzován jako pracovní. Zájemce o službu obvykle hledá na internetu, nebo vyšle veřejně nějaký signál, na který se mohou zájemci přihlásit. Pokud ale vztah vzniká na základě nějaké ústní dohody mezi dvěma osobami, které o sobě mají povědomí, těžko se pak takový obchodní vztah obhajuje.

Komunikování

Pokud na pracoviště přichází kontrola, jsou nepřipravení lidé zaskočeni a odpovídají na kontrolorem připravené otázky, které mohou předem nastínit skutečný vztah.
Otázka: „ Kde máte svého šéfa?"
- špatná odpověď: „támhle vzadu"
- správná odpověď: „nevím, já šéfa nemám, dělám tady na zakázce"
další otázky a odpovědi utvrdí kontrolora, že se v hodnocení vztahu nemýlí a pak je následné vysvětlování už vcelku zbytečné.

Pochybnosti...

Nejste si jisti zda Váš obchodní vztah nebude posuzován jako pracovní? Doporučujeme, aby především živnostník měl jasno a aby se jako živnostník choval a jednal podle toho. Když bude sám přesvědčen, že je obchodním partnerem, tak nevhodnými odpověďmi nebude nahrávat kontrole k pochybnostem.

Komu ještě ani teď není jasno, může nás požádat o konzultaci......

Autor: J.Novotný