nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / Stručně a přehledně o dovolených

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

Stručně a přehledně o dovolených

10:16 28.06.2022

Dovolená je to, na co se všichni těší, včetně těch, kteří pak následně kontrolují, zda byla dodržena všechna pravidla vyplývající z platných právních předpisů. Proto neškodí si zopakovat alespoň to nejpodstatnější.

Práva zaměstnanců

Zaměstnanci mají právo na odpočinek ve formě čerpání řádné dovolené v rozsahu, v jakém je uveden v pracovní smlouvě. O dovolenou zaměstnanec požádá, nejlépe písemně formou žádanky a zaměstnavatel mu dovolenou schválí. Právem zaměstnance je čerpat dovolenou ve vhodnou chvíli, například o prázdninách a právem zaměstnavatele je usměrnit čerpání dovolených v návaznosti na pracovní úkoly. Proto je na místě, aby se dovolené plánovaly předem. Dojde-li k problémům v čerpání dovolených, vždy to zanechá nepříznivý stín na vztazích uvnitř firmy a nezřídka je to přinejmenším důvodem k úvaze nad změnou.

Povinnosti zaměstnavatele

Jednou z nejvážnějších povinností pro zaměstnavatele je zajistit, aby zákonný nárok na čerpání dovolené byl vyčerpán v kalendářním roce pro který vznikl. Nevyčerpaná dovolená může zaměstnavateli způsobit nemalé problémy v tom, jak obhájit, že taková situace nastala. Pouhé tvrzení, nebo vynucené prohlášení nemusí vždy dopadnout pro zaměstnavatele dobře. Z toho důvodu je třeba důsledně sledovat čerpání dovolené až do konce roku, aby se nestalo, že dovolená zůstane nedočerpána.

Jednatelé

Jednatelé mají k firmě obchodní, nikoliv pracovní vztah. Z toho důvodu se na ně Zákoník práce nevztahuje a dovolenou tak, jako zaměstnanci nečerpají. Svou potřebu rekreace řeší obvykle prostou nepřítomností ve firmě a je čistě na nich, kdy a na jak dlouho se vzdálí. Také si musejí po dobu své nepřítomnosti ošetřit plynulý běh všech procesů uvnitř i vně firmy. Jejich jednatelské povinnosti a odpovědnost jejich nepřítomností nekončí a i když delegují některé své povinnosti na nejbližší zodpovědné spolupracovníky, zůstávají jednatelem i po dobu své nepřítomnosti.

Auta

Některá firemní auta se používají při cestě na dovolenou a to i do zahraničí. Je třeba takovou situaci ošetřit především daňově a účetně a vybavit řidiče souhlasem s použitím firemního vozidla pro zahraniční cestu. Absence takového dokumentu by mohla v zahraničí vyvolat nepříjemnou situaci.

Hezkou dovolenou

Všem návštěvníkům našich článků a webu přejeme klidnou a pohodovou dovolenou se šťastným návratem. Odpočinek považujeme za důležitou součást všech nástrojů pro dobrý pracovní výkon a pevné zdraví, které je pro šťastný život rozhodující.

Autor: Jiří Novotný