nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / Sankce k zákoníku práce

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

Sankce k zákoníku práce

06:05 16.04.2018

Pokud si někdo myslí, že zákoník práce je jen doporučující normou, která nemá sankce, tak se hluboce mýlí.

Zákon o inspekci práce

Ještě než zaměstnavatel poprvé nahlédne do zákoníku práce, aby zjistil něco o cestovném, nebo o pracovní smlouvě, měl by si nejprve otevřít zákon o inspekci práce. Ten velmi důsledně stanoví sankce za porušování běžných pravidel, která se mohou některým zdát až nedůležitá.

Například docházka

Takzvané štípačky při vstupu do firmy se mnohým jeví jako přežitek z dob socialismu a elektronické systémy zaznamenávající každý pohyb se mohou jevit třeba jako šmírování. Ať se jakýkoliv systém jeví jakkoliv, povinnosti zaměstnavatele týkající se evidence odpracovaného a neodpracovaného času je neoddiskutovatelná a porušení příslušných ustanovení znamená nemalou sankci, pokud kontrola chyby odhalí.

Další prohřešky

Nevyplacení mzdy v řádném výplatním termínu, nesprávné čerpání řádných dovolených, nezpracovaná analýza rizik, nezúčtované cesťáky, nesprávně srážené mzdy a v konečném důsledku i neprokázání ochrany osobních údajů, to všechno jsou prohřešky, které jsou často podceňovány, přestože za nimi stojí vysoké sankce.

Řídit firmu

K úspěšnému řízení firmy nestačí jen obchodní jednání a dlouhé telefonáty, ale patří k němu i mnoho povinností, jejichž neplnění může být sankcionováno. Zaměstnavatel je v pozici, ve které se ho nikdo neptá, jestli věděl, nebo mohl vědět, že porušuje některá zákonná ustanovení. Od toho je ve své funkci, aby z ní vše řídil podle platných předpisů. Nikdo a nic jej nevyviní z jejich porušování. Proto připravujeme další důležitý seminář na téma „Řízení firmy podle pravidel", na který se můžete jako obvykle už předem nezávazně hlásit prostřednictvím našich kontaktů. Seminář uskutečníme ještě před prázdninami a místo zvolíme opět podle počtu předběžně přihlášených zájemců.

Autor: Bc. Martin Novotný