nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / Roste význam správného účtování

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

Roste význam správného účtování

09:52 07.09.2017

Médii šířené informace o trestání velkých firem zastiňuje informace o tom, že tlak ze strany finančních úřadů na řádné hospodaření podnikatelů, zobrazené správným účtováním, neustále narůstá.

Nejde o položky

Pokud se ještě před nedávnem rozhodovalo o účtování podle ceny za zaúčtovanou položku, dnes je situace jiná. Naťukat účetní položku do kvalitního účetního programu, který učiní současně řadu kontrolních operací a dokáže i vygenerovat přiznání z toho, čím byl nakrmen, není problém pro absolventku nějaké střední školy. Výstupy se ale oproti práci zkušené účetní budou jistě lišit, protože zkušená účetní umí posoudit okolnosti účetní operace a rozhodnout tak, aby za několik let nedošlo k dramatickým doměrkům a sankcím. Ty mohou vzniknout třeba z neprokázané ekonomické souvislosti, či z absence daňové stopy, nebo i z jiných příčin.

Dobrá účetní

Dobrá účetní nemůže nikdy konstatovat, že je jí vše jasné. Vývoj legislativy jde tak rychle dopředu, že nepřetržitý kontakt s ním je zcela nezbytný, stejně jako schopnost najít co nejsprávnější řešení, zejména v případech, kdy vznikají často protichůdné názory. Účast na školeních, nákup odborné literatury a spolupráce s dalšími odborníky v praxi značně navyšuje náklady na práci účetní a tím se také odlišuje způsob spolupráce s klientem. Základním kamenem je smlouva. Ta přeci jen poněkud lépe chrání podnikatele od situace, kdy bez ní zůstává před kontrolou opuštěný a sám, bez opory a kdy se účetní k problému nehlásí.

Cena za vedení účetnictví

Podnikatelé se při rozhodování často drží toho, jaká je cena za položku a upřednostňují služby s nízkou cenou. Tam ale hrozí nebezpečí nesprávných postupů, protože každý zkušený poskytovatel si jistě náklady na bezpečný a kvalitní provoz do ceny započítá. Do ceny si jistě započítá i cenu za techniku, kterou využívá a tak se rozdíl mezi poskytováním účetních služeb soukromými účetními a zkušenou firmou velmi liší.

Odpovědnost podnikatele

Využívat negarantovaných služeb je podobné riziko, jako jezdit na nejlevnější benzín. Chvíli to funguje a pak se to zadře. Nízká cena odpovídá nízké kvalitě a nízké záruce. Odpovědnost za obraz hospodaření nese vždy podnikatel a pokud on sám se touto oblastí nechce vůbec zabývat, tak je spíše podnikavcem a jeho podnikatelská životnost je velmi krátká. V zájmu podnikatele by měla být snaha výstupům rozumět a umět je ovlivňovat svým rozhodováním. Pokud podnikatel projeví zájem o porozumění pravidlům, dostane se do ligy podnikajících s rozvahou a s plánem na dosažení očekávaných hospodářských výsledků. Nemusí pak po skončení roku být šokován, ale může na něj být celkem dobře připraven.

Autor: J.Novotný