nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / Prosadit se

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

Prosadit se

21:10 24.10.2011

Který z podnikatelů by se nechtěl prosadit na trhu a zaznamenat svůj podnikatelký úspěch? O příčinách neúspěchu a cestě k cíli je tento článek

Kdo je podnikatel?

Názor, že podnikatelem je ten, kdo drží živnostenský list je nepravda. Živnostenský list si může koupit téměř každý. Mnoho lidí si tak snaží vyřešit své neúspěchy v pracovním poměru, nebo chce docílit vysněných příjmů bez zátěže mezd a odvodů z nich s nezbytnými režijními náklady.
Podnikatelem je ten, kdo realizuje svůj podnikatelský záměr na základě předem zvolené strategie a taktiky s potřebnou dávkou rozumného riskování a cílených investic. Podnikatelem je ten, kdo se vyzná v podnikatelském prostředí a umí se v něm pohybovat bez rizika, že narazí na vlastní chyby z neznalosti zákonů i podnikatelských praktik. K řádnému podnikání neoddělitelně patří i účtování, které mapuje výsledky hospodaření podle platných předpisů a umožní tak státu participovat na výsledcích podnikatele prostřednictvím daně. O zásadách správného podnikání hodně napoví kurz START.

Jak úspěšně řídit podnikání?

Mnoho držitelů živnostenského listu se chová stejně, jakoby byli i nadále v závislé činnosti. Nerozumějí a nechtějí rozumět pravidlům a vědomě i nevědomky je porušuji, za což jim hrozí sankce. Neznalý podnikatel sleduje v podstatě jen to, co mu zůstává na ruce a přitom usiluje, aby z toho co má, odvedl co nejméně státu. Tím se dopouští pochybení a kromě vysokých odvodů se dočká i další újmy.
Orientovat se v principu podnikání je základním předpokladem pro dosažení úspěchu. Není třeba znát všechna pravidla účetnictví, je ale nutné dobře vnímat, jaký dopad mají zásadní podnikatelská rozhodnutí a výsledky hospodaření je třeba neustále sledovat. Podnikatel by měl své hospodářské výsledky i řízeně i ovlivňovat.

Proč je účetnictví důležité?

Jednak je povinnost účtovat uložena zákonem a ten rovněž ukládá i to, jak se má účtovat. Určuje, co je dovoleno a co nikoliv. Výsledkem ročního podnikatelského snažení není jen dosažení dostatčně velké hromádky peněz, ale zmapování stavu hospodaření a z něho pak i odvod daně. Na dani se obvykle odvádí to, co podnikatel nedokázal propodnikat. Šikovný podnikatel si pak dobře zváží, jaká ekonomická rozhodnutí má příjmout, aby výsledná daň odpovídala jeho představám. Představy podnikatele nemusí být vždy v tom, aby daň neplatil. Pozitivní hospodářské výsledky a jejich růst totiž otevírají cestu k bankovním úvěrům a příznivým podmínkám pro jejich čerpání.
V účetnictví se mohou objevovat i chyby, které pak přivádějí finanční úřad k tomu, aby tyto chyby sankcionoval.

Podceňování účetnictví

Ten, kdo si myslí, že účetnictví je k ničemu a neklade na něj důraz, přičemž účtování svěřuje tomu, kdo bude nejlevnější, se obvykle dočká zklamání. Naznalá účetní může přinést nejen chyby, ale i ztráty ve formě přehnaně opatrného účtování v neprospěch podnikatele. Takové účtování sice není napadeno finančním úřadem jako chybné, ale generuje zbytečně vysoké zdanění. Dosažená úspora obvykle se zbytečně vysokou daní pak v součtu mnohdy dává více, než profesionálně odvedená práce. Zkušené firmy mají obvykle možnost posoudit i jiné souvislosti, jako například kvalitu smluvních vztahů, úplnost a celistvost dokumentů v oblasti personalistiky. Tím dále šetří kapsu podnikatele. Podceňování účetnicví je stejné jako vyjet na cesty s nedostatkem pohonných hmot v nádrži.

Autor: J.Novotný