nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / Prokura a prokurista

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

Prokura a prokurista

09:52 14.09.2012

ve snaze vyhnout se tvrdým ustanovením zákoníku práce, ustavují především zahraniční majitelé firem u nás, do funkcí prokuristy.

Odkud přicházejí prokuristé?

Málokterý prokurista je na svou novou funkci dostatečně připraven a často uděluje souhlas s převzetím prokury dříve, než si ověří, v čem prokura spočívá. Prokuristé přicházejí z pozic vedoucích pracovišť, pokud se na těchto pozicích osvědčili, někdy ale přicházejí prokuristé i z odborně zaměřených škol. Studium vysoké školy zaměřené na výkon prokuristy ne vždy přesně vymezí odpovědnosti z této funkce a neseznamuje budoucí prokuristy s tím, co je ve výkonu funkce může čekat. Už vůbec nepřipravuje prokuristy na skutečný výkon jejich funkce.

Výkon funkce prokuristy

Tak, jako u jednatele společnosti, nelze výkon funkce zatřídit do nějakého katalogu profesí, protože prokura jako profese není vymezena konkrétními činnostmi a staví prokuristu do role dobrého hospodáře, který si ve znalosti všech aktuálních právních norem musí umět najít svou správnou cestu k tomu, aby hospodařil správně a ke správnému hospodaření přivedl i všechny pracovníky firmy. Prolurista si své postavení ve firmě musí vydobít na tom, kdo mu prokuru udělil. Nelze se smířit s tím, že některé činnosti ve firmě poběží bez jeho vědomí a možností je ovlivňovat. Jeho odpovědnost vůči třetím osobám plyne ze zákona a nelze se v případě problémů ukrývat za plášť nevědomosti.

Odpovědnost prokuristy

Prokurista je v podstatě stejně odpovědný jako jednatel. Proto při výkonu prokury musí panovat naprostá shoda mezi jednatelem a prokuristou. Od prokuristy se očekává, že bude zabezpečovat chod firmy v souladu s platnými zákony a předpisy a že je bude naplňovat. Má k tomu všechny předpoklady, například nemá omezenu pracovní dobu a nemusí čerpat dovolenou. O tom, jak bude odpočívat a jak pracovat se musí domluvit s jednatelem. Na prokuristu se vztahuje i trestní odpovědnost. Škodu, kterou způsobí nelze zamést pohým odebráním tří platů podle zákoníku práce, jak tomu může být u ředitelů a náměstků. I to je jeden z důvodů, proč funkce náměstků se neobsazují a funkce ředitele je častěji spíše obchodním označením pro vrcholného zástupce, který je ve firmě uváděn jako ředitel, ale ve skutečnosti je jednatelem.

Školení

Prokuristé by před nástupem do funkce měli projít příslušným školením, aby si jednak uvědomili rozsah své odpovědnosti, ale seznámili se i s tím, jak odpovědnost nést a jak s ní nakládat. Výkon funkce prokuristy bez povědomí odpovědnosti je nebezpečným vstupem na pole, v němž může dojít k nepředpokládaným a nečekaným problémům. Především zahraniční majitelé firem udělují prokuru právě proto, aby přenesli odpovědnost za svá rozhodování na někoho jiného. Obvykle si jsou dobře vědomi toho, že naší spletité legislativě sami nerozumějí a očekávají proto, že prokurista buď realizaci záměru usměrní podle platných norem, nebo že včas zabrání pochybením a škodám. Zahraniční majitelé firem jsou si dobře vědomi toho, že odpovědnost na prokuristu lze přenést. Školení prokuristů probíhá v rámci programu pomoc podnikateli a je velmi vyhledávané. Případní další zájemci proto musejí počítat s tím, že termíny jsou často dopředu obsazeny a proto by se měli hlásit s dostatečným předstihem. Podívejte se sem.

Autor: J.Novotný