nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / Praktická ochrana dat

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

Praktická ochrana dat

09:55 09.09.2017

Ti, kteří se nedostali na naše SETKÁNÍ a mají jistou dávku odpovědnosti a pocit, že je lépe pravidla dodržovat, dostanou v tomto článku nejdůležitější informace.

Osobní data na prodej

Osobní data jsou v obchodě jednou z nejdůležitějších surovin a čím podrobnější data jsou k dispozici, tím lépe se směřuje nabídka. Mnoho informací pouštíme sami prostřednictvím sociálních sítí, nebo i díky vidině o dosažení slevy na předražených produktech za cenu poskytnutí osobních údajů. Pak se nestačíme divit telefonátům s nabídkami půjček, investic a dalších produktů a kromě toho i zaplněnou e-mailovou schránkou nevyžádanými obchodními nabídkami. Tomu se má učinit rázný konec.

GDPR

Od 25.května 2018 začne platit nové Nařízení EU, které se týká ochrany osobních dat. Ne že bychom do té doby pravidla neměli. Zákon 101/2000 Sb. O ochraně osobních údajů máme zakotven v našich podnikatelských pravidlech a nijak zvlášť se od Nařízení EU neliší. Je i v něm jasně napsáno, že osobní data je nutno chránit a že pokud dojde k incidentu, tak se udělují pokuty.
Na rozdíl od našeho zákona bude nyní podle celoevropského předpisu nutno PROKÁZAT konkrétními písemnými dokumenty, že jsou data chráněna a to je novinkou.

Jak prokazovat?

Tvrzením, že data jsou chráněna a že zápisník je uložen v šuplíku podnikatele není nic prokázáno. Podnikatel, který tento problém podcení a nebude schopen kontrole předložit doklady o tom, jak jsou osobní údaje chráněny se dočká pokuty a to takové, která ho od podobného přístupu napříště odradí. Každý držitel živnostenského oprávnění má povinnost prokázat ochranu osobních dat bez ohledu na to, co a jak dělá. Mnohem složitější je situace u těch, kteří někoho zaměstnávají. Už nelze tvrdit, že všechno dělá účetní, protože zaměstnavatel je Správcem osobních dat, tudíž odpovědnou osobou, která prokazuje.

Jak se s tím vyrovnat?

Za pouhých 65.-Kč si lze zakoupit ÚZ číslo 1209 a prostudovat si jej, dokud má jen něco málo přes 100 stran. Komu to nestačí, může si obstarat knihu GDPR, praktický komentář, která už stojí 880.-Kč pokud je ještě k sehnání. Na dalších publikacích se jistě pracuje. Nečekejte ale, že se objeví vzory, které budete moci použít. Pokud se objeví, tak pak je třeba nabádat k opatrnosti. Podmínky jsou u každého podnikatele jiné stejně tak jako přístup. Proto každým dnem roste počet firem, který nabízí práci na klíč, ale za velmi vysoké částky, které jsou pro živnostníky neúnosné, zejména pokud vyhledávají jen služby za protislužby typu „Účetnictví za plato vajíček" a pod.

Našim klientům

Našim klientům poskytujeme bezplatnou pomoc ve formě společného setkání, kde si podrobně vysvětlujeme, co a jak je třeba udělat. Tam, kde to nestačí, musíme přiložit ruku k dílu. I když ochrana osobních dat se účetnictví jen dotýká, nechceme připustit, aby naši klienti byli ohroženi dalšími kontrolami, nebo konkurenčními útoky. Přidejte se k nim.

Autor: J.Novotný