nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / Pracovní řád ve firmě

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

Pracovní řád ve firmě

15:52 13.09.2021

Pokud firma, která má své zaměstnance nedisponuje Pracovním řádem, vystavuje se zbytečně rizikům a nebezpečím, která si v tomto článku popíšeme.

Vnitřní předpis

Zákoník práce ve svém paragrafu 305 umožňuje zaměstnavateli vytvořit vnitřní předpis a v něm stanovit práva v pracovněprávních vztazích, z nichž je oprávněn zaměstnanec výhodněji, než Zákoník práce stanoví. Tato formulace obvykle odradí menší firmy, zejména ty, které si Zákoník práce nepřečetli. Proto si myslí, že Zákoník práce je svazuje už více než dost a proto není třeba ještě „utahovat šrouby". To je ale omylem, ke kterému dospějeme při samotném vytváření Pracovního řádu.

Co obsahuje pracovní řád

Pracovní řád nejčastěji řeší postupy a způsoby uplatňované při vzniku, změnách a ukončení pracovního poměru, postupy při zastupování a předávání funkcí, oprávněné požadavky zaměstnavatele na pracovní kázeň, požadavky související s pracovní dobou, překážkami v práci a při čerpání dovolené. Pracovní řád může obsahovat i obecné podmínky pro odměňování (dále zpřesněné Mzdovým řádem) a případně i podmínky pro pracovní cesty. Může obsahovat i uplatňování odpovědnosti za škody a podmínky péče o zaměstnance.

Výhody Pracovního řádu

Protože Zákoník práce v mnoha ustanoveních poskytuje možnost upravit si konkrétní podmínky ve vnitřním předpise, je vytvoření Pracovního řádu pro firmu výhodou a je proto také na místě. Ta se může projevit například u některých pracovníků v případě jejich předčasného příchodu na pracoviště z důvodu brzkých dojezdů hromadné dopravy. Taková situace by v případě absence Pracovního řádu mohla být posuzována za počátek přesčasu i v případě, že ve skutečnosti o přesčas nejde.
Kreativita některých zaměstnanců může být nekonečná a pokud si zaměstnavatel neurčí přesně podmínky, má v případě soudu tvrzení zaměstnance až příliš velkou váhu.

Podmínky platnosti Pracovního řádu

I dobře zpracovaný obsah Pracovního řádu může narazit na svá úskalí, pokud nebude jednoznačně identifikován, správně administrován a důsledně implementován všem zaměstnancům, kterých se týká. Z toho důvodu je třeba dbát nejen na obsahovou náplň ale i na to, aby nemohl být napaden pro neplatnost, nebo neaktuálnost, případně i na to, že ukládá tvrdší podmínky, než Zákoník práce, který je v této věci vyšší právní normou.

Autor: Bc. Martin Novotný