nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / Podnikatelské prostředí

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

Podnikatelské prostředí

08:28 25.03.2020

dovolíme si rozdělit článek na dvě části. Ta první je více morální a druhá faktická.

Ocitli jsme se....

Je zcela obvyklé, že se v nepravidelných intervalech svět ocitá na pokraji katastrofy tak, jak to mnozí vnímají dnes. Psal o tom i Komenský a zdůrazňoval, že taková situace posílí přeživší a zlepší jejich vnímání i vztah k prostředí v němž žijí.
Někteří z nás zažili krizi v roce 2008 a někteří toho zažili ještě mnohem víc. Ti zkušení vědí, že nejhorší krizí je krize člověka. Tvora, který inklinuje k sobeckosti, pohodlnosti, sebestřednosti a především k bezohlednosti. Pro někoho se dnešní situace může jevit jako zásah nějakých vyšších mocí, jiní cítí, že se brání příroda (vybíjení zvířat, ničení rostlin, znečišťováni vzduchu a vývoj špatných mezilidských vztahů). Pro všechny ale zůstává fakt, že se něco stalo. Něco, co zasáhne každého a dá mu šanci, aby se projevil. Jedni panikaří a skupují toaletní papíry nebo naopak situaci podceňují a porušují společná opatření, jiní šijí roušky a nakupují seniorům, někteří nuceně zavírají firmy, jiní je zavírají proto, aby jim něco z toho, co naškudlili zůstalo, jiní (a je jich naštěstí dost) obětují vše, co mohu udělat pro stabilizaci vzniklé situace. Nyní se může ukázat, kdo je opravdový podnikatel a lodivod své firmy a kdo se na příležitosti doposud jen přiživoval.

Řízení firmy

Správný podnikatel neustále vyhledává příležitosti pro zachování firmy, pečlivě hospodaří, stará se o své lidi a vytváří rezervy na období, jaké je právě nyní. Ten, kdo situace zneužívá a navyšuje na úkor jiných své zisky by v minulosti byl jistě postaven před zeď. Dnes mu hrozí maximálně to, že bude na internetu veřejně zostuzen a při uplatňování GDPR snad ani to ne.
Podnikání se řídí pravidly a jejich porušování ani v této situaci není přípustné, protože by způsobilo anarchii. Především majitel firmy musí stát v čele a ukázat všem svým zaměstnancům, že svou roli zvládá a že se na něj dá spolehnout. Opatření, které přijímá vedou k ochraně lidí a firem. Nemůže přestat platit, ale může jednat o snížení ceny tam, kde se jeví, že cena obsahuje příliš vysoký zisk. Organizuje práci tak, aby probíhala bezpečně a efektivně. Ukáže-li se příležitost k pomoci druhým, tak se jí chopí. Výrobce mýdel možná přejde k výrobě dezinfekčních prostředků. Továrna, co nevyrábí auta může hledat možnost v omezeném prostoru vyrábět třeba ventilátory, či respirátory. Vzpomeňme jen, jak při vypuknutí druhé světové války svět rychle přešel ze strojírenské na zbrojní výrobu. Vrcholový manažer ale především musí zachovat rozvahu a klid, nedávat příčiny k panice.

Závěrem

Možná se všichni poučíme. Možná budeme více dbát na hygienu vlastí a na hygienu prostředí v němž se nacházíme. Možná si budeme lépe bránit své oprávněné zájmy a možná se i zlepší naše mezilidské vztahy, tak jak to uváděl Komenský. My zatím z naší pozice se budeme snažit kromě nepřetržité práce poskytovat srozumitelné informace o přijatých opatřeních a poradíme ze svých zkušeností tomu, kdo o to požádá, pokud budeme vědět. S ohledem na zavedenou home office se snažíme přiložit ruku zatím alespoň ve svém nejbližším okolí.

Autor: J.Novotný