nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / Podnikatel a stát

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

Podnikatel a stát

13:07 27.07.2020

Rozhodně už z principu nejde o spojené nádoby. Podnikatel stojí na jedné straně se svým umem a schopnostmi a na druhé straně stojí stát, který podnikatele daní.

Podstata podnikání

Ten kdo chce podnikat, musí v sobě najít dostatek sil, energie, statečnosti a vytrvalosti k tomu, aby dokázal trh zásobit potřebnými produkty. Čelí při tom konkurenci a překážkám, které mu život klade do cesty. Podnikatel se musí umět vyrovnat nejen sám se sebou a se svým produktem, ale i se zákazníky, dodavateli, úřady a okolnostmi, které při podnikání vznikají. Rozumný podnikatel si nikdy nevybuduje nábytkářskou firmu v záplavové oblasti, protože první záplavy mu jeho podnikání zlikvidují a pojišťovny takové podnikání ani nepojistí. Ten, kdo nad svým podnikáním přemýšlí, musí zvážit, zda jeho podnikání není příliš závislé na počasí (provoz koupaliště), nebo na záměrech obce v níž podniká (výstavba chodníku před provozovnou).
Zdálo se hodně dlouho, že budoucnost mají služby, které lidé nepřetržitě vyžadují a potřebují (restaurace, holičství, kadeřnictví, zubní ordinace...atd.), ale ukázalo se, že i takové provozovny mohou narazit na problém, s nímž si podnikatel musí umět poradit.

Podnikatelská praxe

Je stále ještě celá řada „podnikatelů", kteří si pletou držení živnostenského oprávnění s jakousi formu závislé práce spočívající hlavně v tom, že o tržbu se není s kým dělit. Tyto zcestné úvahy pak vedou takové „podnikatele" k přesvědčení, že jejich činnost je chráněna podobně jako je chráněna závislá práce a proto se v případě vzniku problému hlasitě ozývají a volají o pomoc, namísto toho, aby se zamysleli nad tím, jak své podnikání vést dál.

Historické zkušenosti

Továrník Josef Porkert přešel z výroby litinových rámů do pián na výrobu kuchyňských nástrojů, když se ukázalo, že éra pianin v každé lepší domácnosti je za zenitem. A uspěl. Takových příkladů skvělých podnikatelů máme ve své značně utlumené historii mnohem víc a je škoda, že se o nich neučí a nevysvětluje se smysl hospodaření a jeho důležitost pro svobodné rozhodování a konání.

Role státu

Stát by měl tvořit především jasná srozumitelná a dlouhodobě platná pravidla. Dále by měl kontrolovat jejich dodržování a přispívat k tomu, aby ti, kdo je nedodržují byli z trhu definitivně vyřazeni. Vybraná daň by měla transparentně vstupovat do rozvoje země a úředníci by neměli mít ani možnost ani příležitost ke vzniku podezření z korupce. K tomu by měla směřovat i výchova ve školách podpořená hrdostí nad příslušností k takovému státu. Zatím to však zní pohádkově, dokud nebude dost těch, kteří k vybudování takového stavu budou ochotni přiložit své ruce a hlavy.

Autor: J.Novotný