nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / Paušální daň v roce 2022

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

Paušální daň v roce 2022

13:03 13.12.2021

V roce 2022 bude výše paušální daně činit 5 994 korun.

Plusy a mínusy

Všude deklarovaným plusem je informace, že uvedená částka zahrnuje všechny povinné měsíční platby a to v minimální výši. Zdravotní pojištění 2 627 korun, sociální pojistné 3 267 korun a daň ve výši 100 korun. Dále se publikuje informace o tom, že není třeba papírování a podávání přiznání, že stačí jen vždy do dvacátého dne měsíce platit.
Takový postup se vyplatí jen těm, kdo mají své živnostenské oprávnění z donucení a s podnikáním jako takovým nemají nic společného. Navíc často takoví živnostníci stojí na hraně zakázaného švarcsystému, protože mají stálé příjmy od jednoho subjektu.
Jsou výhody výhodou?
Nevedení přehledu o dosažených příjmech je sice lákavé, ale pokud kontrola zjistí, že podnikatel překročil hranici pravidel pro paušální daň, dojde k nepříjemnému dodanění. Navíc odvody v minimální výši se nepříjemně promítnou do výše budoucího důchodu. Mnozí nad tímto argumentem mávají rukou a říkají: „Kdoví jak to pak bude...". Tak ovšem mohou myslet jen ti, kteří už dnes vědí, že nebudou na výši svého důchodu závislí, díky svým současným a úspěšným finančním aktivitám. Takové aktivity se ale obvykle neobjevují u lidí, kteří dnes uvažují o paušální dani.

Kdo si není jist, ať se raději zeptá

Doporučujeme každému, kdo tímto směrem ( využití možnosti paušální daně) uvažuje, ať se poradí s odborníkem. Velkou roli sehrávají individuální podmínky, jako je věk a počet dětí, výše hypotéky a vše, co se promítá v daňovém přiznání jako položky upravující základ daně.

Čas letí

Na vstup do režimu paušální daně už není moc času. Oznámení lze podat nejpozději 10 ledna 2022 a ti kdo v režimu paušální daně již jsou si ve stejném termínu upraví novou výši daně. Neřešte své daňové povinnosti až v poslední chvíli. Mohlo by to být zbytečně drahé.

Autor: J.Novotný