nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / Obezřetnost v podnikání

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

Obezřetnost v podnikání

07:57 19.11.2018

Tak jako v životě vás může potkat spousta problémů od kousnutí komára až po sražení autem na přechodu pro chodce, nebezpečí číhá na každém kroku i na podnikatele. Obezřetnost v podnikání je tedy na místě.

Na co dávat pozor?

Především je třeba mít v pořádku účetnictví a řádně platit daně. Stát si svými daňovými předpisy vytvořil dostatečně široký kanál pro získávání příjmů do státního rozpočtu a podnikatel, který nezvládne dodržovat předpisy platí mnohem víc prostřednictvím doměrků a sankcí. Snížená pozornost je u učetnictví jedním z největších nebezpečí pro každého podnikatele.
Dosáhnout bezpečné prostředí je obecně platný požadavek. I ten je ale opředen různými zákazy a příkazy a pochopitelně i sankcemi za porušování pravidel. Oblast bezpečnosti práce je často velmi podceňována do doby, než se něco stane. Pak je viníkem podnikatel, který neučinil vše potřebné, aby problému předešel a pokud tvrdí, že dělal vše, co bylo v jeho silách, musí to prokázat písemnými doklady a to je obvykle problém.
Ochrana osobních údajů jakoby vyprchala z povědomí lidí. Ale nezmizela je to jen spící predátor, který zaútočí, až k úniku osobních údajů dojde. K dispozici má zcela likvidační sankce a to i pro velkou firmu.

Informační technologie

Nebezpečí pro podnikatele se přeneslo i do informačních technologií a počítače jsou pod neustálou hrozbou napadení, nebo ztráty dat či jiných hackerských útoků. Mít dobrého ajťájka je dar a tam, kde počítače nejsou na úrovni chráněny, roste nebezpečí každým dnem. Nejde jen o nebezpečí, která přináší rychlí rozvoj informačních a komunikačních technologií. Především se musíme umět přizpůsobit svým chováním a aktivně se bránit útokům, jejich cílem není obvykle nic jiného než dosáhnout na Vaše peníze.

Obchodní vztahy

Zde je obezřetnost rovněž velmi důležitá. Míra důvěry ve společnosti neustále klesá a zahájit obchod s někým cizím bez prověření, zda obchodní vztah je schopen naplnit bývá velkým rizikem. Provedení obchodní due diligence je stále důležitějším nástrojem obchodu. Platí to především proto, že vstup do podnikání je velmi jednoduchý a tak se v podnikatelském prostředí objevují i individua, která v něm nejspíš nemají co pohledávat, protože svou účastí působí svému okolí jen škody a problémy. Těm je třeba se včas vyhnout.

Autor: J.Novotný