nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / Nový vnitřní předpis

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

Nový vnitřní předpis

10:47 20.09.2017

opakování toho, že firma má některé vnitřní předpisy povinné a jiné vytváří proto, aby mohla lépe a srozumitelněji řídit pracovní výkon je zřejmě zbytečné.

Proč vnitřní předpisy

Především v případě nejasností, nebo v horším případě, při vzniku soudního sporu, je vnitřní předpis jednou z mála důležitých opor firmy, pokud proti ní stojí tvrzení zaměstnance. Vytváření jednoznačných pravidel také tvoří důvěryhodnost a loajalitu k zaměstnavateli a brání vytváření si odlišných názorů na vzniklou situaci. Například vnitřní směrnice o stravenkách může zabránit dohadům o tom, kdo, kdy a jakou stravenku má dostat.

Jaké vnitřní předpisy

Směrnice o inventarizaci je jedním z předpisů, který má být v každé firmě. Vnitřním předpisem se upravují i účetní postupy tam, kde zákon umožňuje více použití variant a dává firmě možnost volby. Do směrnice je vhodné zakomponovat i požadavky zaměstnavatele, kterými prokazuje, že splnil své povinnosti vůči zaměstnancům. A v neposlední řadě se velmi vyplatí směrnicí upravit například používání firemních aut, čerpání čistících prostředků a ochranných pomůcek, nebo například i podmínky pro práci z domu. Mezi nové předpisy patří i předpis o ochraně osobních údajů.

Jak prokázat

Správnost postupů ve firmě je v některých případech nutno prokázat. Pokud se chce jednatel firmy zbavit odpovědnosti za něco, co ani v nejlepší vůli nemůže uhlídat, je vnitřní předpis, který je správně implementovaný pracovníkům, kterých se týká a je i z hlediska obsahové náplně nezpochybnitelný, tím nejlepším nástrojem. Dojde-li k incidentu, je obvyklou reakcí viníka sdělení, že o tom nic nevěděl a že nemohl předpokládat. Pokud je mu prokázáno (vnitřním předpisem), že informován byl, jeho obrana tak ztrácí na síle. Při absenci vnitřního předpisu je obvykle dáváno za pravdu tvrzení, které zaměstnanec sděluje.

Předpis k ochraně dat

Tam, kde není prokázáno, že zaměstnanci byli poučeni, je vina vždy na straně zaměstnavatele. V oblasti ochrany dat je třeba vnímat, že osobní data jsou žádanou surovinou každého obchodu a že osobní data mají pro výrobce i obchodníka stále rostoucí cenu. Pokud některý ze zaměstnanců se dostane ke špatně chráněným osobním datům a zneužije je, tak zaměstnavatel, který neprokáže, že učinil vše, co bylo v jeho silách pro to, aby tomu zabránil, nemůže čekat nic jiného, než tučnou sankci. Každý zaměstnavatel by se tedy měl nad vnitřním předpisem k ochraně osobních dat vážně zamyslet. Více o této problematice postupně publikujeme na portále POMOC PODNIKATELI a spolupracujeme i na kurzech, které jsou pro zájemce připraveny.

Autor: J.Novotný