nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / Než začnete podnikat

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

Než začnete podnikat

10:31 10.02.2021

Více než dvacet let v oboru nám umožňuje posoudit, jaký vliv i dopad na podnikatele má jeho stav připravenosti. Pár poznámek pro ty, kteří se teprve rozhodují.

Schopnost hospodařit

Schopnost cíleně nakládat s penězi je mnohým lidem cizí. Důvodem je snad i to, že dnešní generace často spoléhá na schopnost předchozí generace, která musela umět otáčet každou korunu a na svá potěšení dosáhla až z úspor a nikoliv z „výhodných" půjček, jak je tomu dnes. Vytváření finanční rezervy je pro podnikatele důležitým předpokladem pro přečkání takových období, kdy se nedaří a v této době to mnozí pociťují na vlastní kůži.
Umění hospodařit nespočívá jen v nekonečném ořezávání nákladů na nejnižší míru. I to se může nevyplatit, pokud se nakupují nekvalitní materiály. Schopnost správně zvolit patří k těm zásadním předpokladům pro úspěšné podnikání.

Předvídat

Některé vlivy opravdu nelze tak snadno předvídat. Patří mezi ně třeba i pandemie se svými dopady. Neznamená to ale, že podnikatel nemusí být obezřetný a tudíž ani nebude zvažovat možné dopady svých rozhodnutí. Naopak musí umět rychle nacházet variantní postupy a být na ně připraven. Překážku může vytvořit i obchodní partner, společník, či zaměstnanec. Obezřetnost proto nemá hranice, ale nesmí podnikatele zase natolik svazovat, že pro samou obezřetnost neučiní žádná rozhodnutí.

Obklopit se

Kolem podnikatele se vytváří různé obchodní ale i přátelské vztahy. Některé z nich jsou vztahem účelovým, z něhož se očekává nějaký profit. Výběr svého okolí rovněž patří u podnikatele také k důležitým rozhodovacím procesům. Kvalitní právník, zkušený daňový poradce, praktik v oboru a odborník na důležité oblasti. To jsou lidé, které je třeba kolem sebe mít namísto těch, kteří jen pochlebují a nebo jen kritizují, protože sami nenesou odpovědnost. Podnikatel ale nesmí přestat sledovat vývoj pravidel, aby si nenaběhl na vlastní chybu.

Zacílit

Důvod pro zahájení podnikání by měl spočívat v přesvědčení, že umíte na trh přinést něco nového, nebo i něco sice obvyklého, ale novým způsobem. Pokud je pro někoho cílem podnikání jen snaha zbohatnout, nebo dokonce zbavit se dluhů, tak to není dobrý cíl. Důvodem by ani nemělo být zjištění, že nechcete již více poslouchat svého hloupého nadřízeného, či to, že se vám nechce ráno vstávat. Podnikání je nekonečným procesem ve kterém se snažíte prosadit se na trhu se svým produktem, pokud možno bez podvodů a lží. I když se zdá, že to pro někoho neplatí, je třeba si uvědomit, že hodnocení se dělá vždy až na konci.

Autor: J.Novotný