nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / Návrat z dovolené

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

Návrat z dovolené

08:59 02.07.2021

Ještě jsme ani nestačili uklidit svá pracoviště a odjet na dovolenou a už tu jsou další nová nařízení související s pandemií.

Bezpečnost lidí především

Je především v zájmu zaměstnavatele, aby činil všechna potřebná preventivní opatření k tomu, aby jeho firma mohla fungovat bezproblémově. Pokud nejde o operativní jednorázové opatření, je vždy vhodné aktualizovat analýzu rizik a tuto aktualizaci prokazatelně implementovat všem zaměstnancům. Nejlépe je tak učinit formou pracovní porady se záznamem o průběhu a podpisem všemi zaměstnanci. Situace kolem pandemie v současné chvíli je právě tím důvodem k aktualizaci vnitřního předpisu. Ať už se situace vyvíjí jakkoliv jsou opatření směřující k bezpečnosti lidí na pracovištích na místě.

Vláda vyhlašuje

Je už také zvykem, že turbulentní chování viru se odráží na změnách v opatření, která vyhlašuje vláda. Pro někoho se možná zdají překotná a vyhlašovaná na poslení chvíli, ale vzhledem k tomu, že jde o nový fenomén, bude asi ještě chvíli trvat, než se společnost naučí se s takovou situací vyrovnávat systematicky. Zatím platí, že při návratu z jakékoliv země světa musí cestovatel vyplnit příjezdový formulář, který je umístěn na webu ministerstva zdravotnictví a odeslat jej elektronicky.
Před návratem do zaměstnání musí mít maximálně 48 hodin starý antigenní test, či maximálně 72 hodin starý PCR test. Test může proběhnout před příjezdem nebo nejpozději 5 dnů po příjezdu,. Osvobozeni od testu jsou lidé s více jak 14 dnů starým plným očkováním či lidé, kteří v uplynulých 180 dnech covid-19 prodělali. Příjezdový formulář vyplnit musí. Novinkou je, že každý, kdo se vrátí ze zahraniční dovolené, se bude moct vrátit do práce pouze v případě, že zaměstnavateli předloží negativní test. Bez něj ho zaměstnavatel nesmí vpustit na pracoviště. V případě návratu ze zemí s nízkým a středním rizikem bude možné do doby prokázání se negativním testem docházet, avšak pouze v respirátoru. (citace článku ze dne 2.7.2021 Michaela Rambousková)

Tuzemská dovolená

Přestože zatím nejsou zveřejněna další opatření, s nimiž je nutno počítat podle toho, jak se bude virus šířit, měl by zaměstnavatel situaci správně uchopit do svých rukou a vysvětlit zaměstnancům, proč a jaká opatření připravuje. Je nutno počítat s tím, že někteří zaměstnanci ponesou věci nelibě, ale to už je záležitostí schopnosti zaměstnavatele postupovat rozumně, bezpečně s vědomím chránit zdraví svých lidí a jejich rodinných příslušníků. Proto by jistě bylo vhodné, aby i při návratu z tuzemské dovolené se zaměstnanci otestovali pro vnitřní klid a pocit soudržnosti celého týmu alespoň do doby, kdy virus bude lidi ohrožovat. Přijde-li vláda s jiným opatřením, je třeba jej respektovat.

 

Autor: Martin Novotný