nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / Nadměrný odpočet

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

Nadměrný odpočet

07:47 29.08.2016

Spolu s těmi, kdo si na čerpání nadměrného odpočtu vytvořili zdroj svých neporávněných příjmů se svezou i ti, kterým nadměrný odpočet vychází z jejich ekonomické činnosti. Finanční úřad čerpání nadměrných odpočtů důsledně prověřuje a obvykle nevěří.

Z nákupu a investiční činnosti

Pokud vyplývá nadměrný odpočet z nákupu, či je výsledkem investic, jistě se na straně obchodního partnera projeví zdanění, nejde-li o karuselový obchod, který je sám o sobě trastnou činností. Podnikatel samozřejmě není nijak omezován tím, co má, nebo nemá nakupovat, pokud se jeho ekonomická činnost neodvrací od platných pravidel. Dojde-li tedy k vygenerování nadměrného odpočtu, který je ve statisícových hodnotách, je třeba počítat s tím, že správce daně se bude chtít přesvědčit, zda je takový nadměrný odpočet oprávněný.

Důkazní prostředky

Nelze počítat s tím, že správce daně bude definovat dokumenty, které ho přesvědčí o oprávněnosti čerpat nadměrný odpočet. Podle daňového řádu má poplatník možnost zvolit jakékoliv důkazní prostředky, kterým správce daně přesvědčí o oprávněnosti svého tvrzení. Pokud důkazní prostředky správce daně přesvědčí, obvykle se nadměrný odpočet poplatníkovi vyplatí. Nepřesvědčí-li jej, lze očekávat kontrolu, která ověří zda poplatník postupuje správně a podle pravidel.

Pravidla

Nejdůležitějším pravidlem je zákon o DPH, který určuje, za jakých okolností má poplatník nárok na vrácení nadměrného odpočtu. Podnikatel, který vstupuje do podnikání a stává se plátcem DPH musí pravidla znát, nebo si musí najmout odborníka, který mu sdělí včas, zda je jeho činnost v rámci pravidel správná a oprávněná. Jinak se může dostat do křížku se zákonem. Neplatí zde argument, že sousedovi, či kamarádovi to prochází, neplatí ani to, že dříve to šlo, tak proč by to nešlo nyní! Občanský zákoník jasně sděluje, že kdo se dobrovolně přihlásí k nějaké činnosti, je za její výkon odpovědný. Neznalost zákona tedy jako vždy nikoho neomlouvá.

 

Autor: J.Novotný