nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / Na co si dát pozor na začátku nového roku 2023?

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

Na co si dát pozor na začátku nového roku 2023?

10:25 26.12.2022

Přestaly drnčet telefony a přestali chodit všichni ti, co něco neodkladně potřebují, nebo si stěžují. Přestala chodit e-mailová pošta, která už nemá schopnost rozdělovat spammy od sdělení. Teď nastala příležitost zabrzdit a nadechnout se.

Řádně ukončit uplynulý rok

Až bude účetní uzavírat uplynulé účetní období, bude žádat odsouhlasit evidenční stavy se stavy skutečnými. Je na každém manažerovi, aby zvážil, zda a jak provede inventuru. Inventární soupisy jsou nedílnou součástí účetní závěrky. Je třeba se přesvědčit, zda účetní závěrka za rok 2021 je již uložena ve Sbírce listin. Podívejte se na účetní stav pokladny ještě včas, abyste se nedostali do šoku a připravte si roční hodnocení stavu BOZP. Nezapomeňte se připravit na novoroční přivítání zaměstnanců a zvažte, co jim řeknete.

Nové předpisy

Jako vždy v poslední době se předpisy ve formě Vyhlášek, Nařízení a některých zákonů vydávají až na poslední chvíli. Týká se to například cestovních náhrad, minimální mzdy a novel zásadních předpisů bez toho aby procházely důrazným připomínáním v médiích. Manažer si musí umět zjistit, co se změnilo v Zákoníku práce, v Občanském zákoníku, v daňových zákonech a v dalších předpisech, protože neznalost ho neomlouvá.

Vnitřní předpisy

Firma, která nemá vnitřní předpisy je ve vysokém stupni ohrožení, protože někdo uvnitř firmy si může pravidla vysvětlovat po svém a případný spor i vyhrát. Firma, která vnitřní předpisy má, je musí kontrolovat, zda jsou v souladu s vyššími právními normami. Kontrola vnitřních předpisů také umožní interní pravidla přizpůsobit potřebám firmy.

Vstupte do nového roku 2023 s jasnou myslí a s rozvahou hodnou kapitána lodi.

Autor: Jiří Novotný