nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / Mzdy načerno

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

Mzdy načerno

11:32 16.08.2010

Před vyplácením mezd načerno varujeme již několik let. Dalo se předpokládat, že stát si takové úniky dlouho nenechá líbit.

O čem mzdy nečerno svědčí

Pod rouškou finančních problémů, které neumožňují nést mzdové náklady se majitelé některých firem uchylují k tomu, že vyplácejí mzdy načerno. Problém se objevuje především ve stavebnictví a v pohostinství. Obvykle ale nejde o to, že by podnikatel nedokázal zvládnout váhu nákladů k dosahovaným výnosům, spíše jde o to, že se nechce vzdát míry zisku, která tímto postupem umožňuje větší přínos do kapes podnikatele. Pokud k tomu připočteme další fenomén českého podnikání - krácení tržeb, míra neoprávněného zisku jenom narůstá. Odhalit tyto nešvary je velmi jednoduché.

Jak se problém odhalí?

Nejjednodušším nástrojem pro odhalení výplat mezd načerno je samotný zaměstnanec, který v případě nespokojenosti s dosaženou odměnou je tím, kdo na nešvar nejen poukáže, ale současně i poskytne důkaz.
Dalším obrazem nesprávného postupu je samotná minimální mzda. Mnoho podnikatelů si neláme hlavu s tím, že většina zaměstnanců nemůže pracovat s minimální mzdou, která je vymezena jen pro nejnižší skupinu prací bez fyzické a psychické zátěže a že pro většinu profesí platí zákonem stanovaná zaručená mzda. V oblasti stavebnictví a pohostinství se minimální mzda nemá kde uplatnit a tak stačí jen prověřit všechny zaměstnance, u níchž je minimální mzda vykazována.

Není úniku

Vzhledem k tomu, že mzdové podklady jsou pravidelně ukládány na Správě sociálního zabezpečení, má kontrolní orgán nejen dostatek času na odhalení, ale i na přípravu celého procesu šetření. Podnikatelé, kteří neoprávněně vyplácejí minimální mzdu tak mohou očekávat jednak povinnost doplacení mzdy na mzdu zaručenou včetně doplacení odvodů a s tím spojených sankcí, mohou se ale dočkat i vysoké pokuty udělené od inspkce práce za porušení ustanovení zákoníku práce. Rovněž finnční úřad bude následně pátrat po pravdivosti a věrohodnosti vedeného účetnictví a jako „odměnu" za zjištěné pochybení má rovněž připraveny značně vysoké sankce.
Zaměstnanci, kteří berou mzdu načerno se rovněž obvykle dopouštějí porušení zákona, protože peníze získané načerno nezdaňují. Pokud je střízlivý odhad takovýchto porušení v předpokládané výši jeden milion lidí, může si stát na těchto firmách a pracovnících značně nadlepšit ekonomiku.

Jak postupovat?
Doporučujeme tento nezdravý postup okamžitě zastavit a doplatit mzdy alespoň na úroveň zaručených mezd i s příslušnými odvody. Pro podnikatele, který chce dále rozvíjet své podnikání je to nejlevnější cesta z možných problémů. Pokud však k tomuto kroku bude podnikatel přinucen kontrolním orgánem, bude finanční dopad mnohem tvrdší díky příslušným sankcím.
Pro podnikatele, kteří se rozhodnou postupovat správně bez podstupování nebezepečného rizika nabízíme podporu ve formě nabídky na účast na koordinačním dni zaměřeném na mzdovou problematiku. Na koordinačním dni se účastníci dozvědí, jak správně postupovat, a navíc získají nástroje k tomu, aby pomocí mezd mohli úspěšně motivovat své zaměstnance k pracovnímu výkonu.

Koordinační den

Koordinační den připravujeme na podzimní měsíce tohoto roku v jednom z příjemných rekreačních zařízení v blízkosti Brna. Jako koordinátoři vystoupí odborníci na problematiku odměňování a krom informací o možných způsobech postupů a řešení přinesou s sebou i bohaté zkušenosti a náměty.

Autor: J.Novotný