nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / Kniha jízd 2020

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

Kniha jízd 2020

11:50 06.12.2019

I tento věčný problém podnikatelů má už svůj judikát a podnikatelé z něho jistě nejsou šťastni. Judikát však potvrzuje to, co požaduje správce daně již od počátku.

Praktiky v praxi

Podnikatelé si za celou dobu nezvykli při nastoupení do auta vytáhnout z přihrádky knihu jízd a provádět do ní zápisy. Pokud to někdo ve větším městě na přeplněném parkovišti tak dělá, je okamžitě osočován těmi, kdo chtějí zaparkovat na uvolňovaném místě. Zápis do tištěné předepsané knihy však může být za určitých okolností pro správce daně nedostačující.
Díky zkušenostem z praktického provozu je více těch, kdo zápis do knihy dělají později a to s určitým odstupem, takže údaje uvedené v knize jízd ztrácejí na přesnosti, nehledě k tomu, že i nezkušené oko hned vidí, že záznamy jsou prováděny naráz jednou tužkou od stolu.
Ještě větším problémem je, když se záznamy v knihách jízd odlišují od záznamů, které lze získat z jiných zdrojů, jakými je například stanice STK nebo autoservis.
Vedení knihy jízd ručně je tedy neustálým problémem a i při veškeré snaze může takový postup podnikateli prokazovat medvědí službu.

GPS

Pokud si podnikatel nechá do auta namontovat jakýkoliv elektronický systém, tak ten zcela jistě lépe prokazuje pohyb vozidla, ale nemá takovou vypovídací schopnost, která by uspokojila správce daně, pokud vznikne pochybnost o tom, zda cesty, při kterých si uplatnil výdaje spojené s provozem vozidla mají ekonomickou souvislost s předmětem podnikání a zda byly vynaloženy na udržení zajištění a dosažení zdanitelných příjmů.

Co tedy kontrole vyhovuje?

Důkaz ve formě parkovacího lístku, či jiného dokladu, který souvisí s místem pobytu včetně kontaktních informací komunikované osoby v návaznosti na ekonomickou činnost subjektu, to společně obvykle uspokojí správce daně spolu s evidencí soukromě ujetých kilometrů za současného splnění podmínek pro používání auta i pro soukromé účely. Touto cestou se ale vydá jen málo podnikatelů a proto v souvislosti s tím, jak vozidlo pro podnikání využívat máme pro podnikatele vhodná doporučení.

Autor: J.Novotný