nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / Jednatelé od ledna 2014

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

Jednatelé od ledna 2014

07:07 22.11.2013

Rekodifikace soukromého práva přinese změny také v povinnostech a odpovědnosti jednatelů.

Co upravuje Nový občanský zákoník

V Novém občanském zákoníku najdeme obecnou úpravu právnických osob. Právnická osoba si tvoří orgány o jednom členu (individuální) nebo o více členech (kolektivní). I jediný jednatel je členem orgánu. V Novém občanském zákoníku najdeme také ustanovení týkající se povinnosti péče řádného hospodáře a veškerou úpravu závazkových vztahů.

Povinná loajalita

Základní rámec pro odpovědnost jednatele stanoví ustanovení § 159 Nového občanského zákoníku. Kdo přijme funkci jednatele (nebo jiného člena voleného orgánu), zavazuje se, že ji bude vykonávat s nezbytnou loajalitou i s potřebnými znalostmi a pečlivostí, tedy s péčí řádného hospodáře. Pojem řádný hospodář zahrnuje tři základní požadavky: znalost (jednatel nemusí sám o sobě obsáhnout všechny profesionální znalosti, musí však být schopen rozpoznat hrozící škodu a případy, kdy se má obrátit na příslušné odborníky), pečlivost, loajalita (bez preference soukromých zájmů). Jednateli vzniká tedy odpovědnost již za samotné přijetí funkce jednatele. „Má se za to, že jedná nedbale, kdo není této péče řádného hospodáře schopen, ač to musel zjistit při přijetí funkce nebo při jejím výkonu, a nevyvodí z toho pro sebe důsledky." Povinnost péče řádného hospodáře se vztahuje i na prokuristu.

Pravidlo podnikatelského úsudku

Na obecná ustanovení Nového občanského zákoníku o orgánech právnické osoby navazují pravidla jednání členů statutárního orgánu upravená v ustanovení § 51 až 58 Zákona o obchodních korporacích. „Pečlivě a s potřebnými znalostmi jedná ten, kdo mohl při podnikatelském rozhodování v dobré víře rozumně předpokládat, že jedná informovaně a v obhajitelném zájmu obchodní korporace; to neplatí, pokud takovéto rozhodování nebylo učiněno s nezbytnou loajalitou." Pokud tedy jednatel při svém rozhodování v dobré víře předpokládá, že jedná informovaně a v obhajitelném zájmu obchodní korporace, ale při rozhodování chybí loajalita, nemůže využít pravidlo podnikatelského úsudku, které ho chrání od negativních důsledků jeho rozhodnutí. V praxi půjde o situace, kdy jednatel ohrozí společnost kvůli tomu, aby získal prospěch pro sebe. Na druhé straně nelze na jednateli požadovat, aby nesl odpovědnost za veškerá rizika svého jednání. Pokud jedná jednatel s péčí řádného hospodáře, nebude odpovědný za případné negativní důsledky svého rozhodnutí.

Odpovědnost za negativní důsledky rozhodnutí

Osoba, která přijímá funkci jednatele, musí důkladně zvážit, zda je schopna tuto funkci vykonávat řádně a s potřebnými znalostmi, tj. zda na funkci jednatele stačí. Pokud jednatel poruší povinnost péče řádného hospodáře, je povinen společnosti nahradit újmu. O náhradě vzniklé újmy mohou smluvní strany uzavřít smlouvu. Pro účinnost smlouvy je potřebný souhlas nejvyššího orgánu společnosti. Odpovědnost jednatele nelze smluvně vyloučit ani omezit.

Důkazní břemeno

V soudním řízení je na jednateli, aby unesl důkazní břemeno a prokázal náležitou péči řádného hospodáře a loajalitu. Výjimkou budou případy, kdy soud rozhodne, že to po něm nelze spravedlivě požadovat. Jednatel, jemuž bylo zanedbání péče řádného hospodáře prokázáno, nese odpovědnost za případnou újmu, která korporaci vznikne.

Ručení v případě úpadku korporace

Pokud soud prohlásí insolvenci na návrh jiné osoby než dlužníka, může insolvenční správce vyzvat jednatele k vydání prospěchu získaného ze smlouvy o výkonu funkce, jakož i případný jiný prospěch, který od obchodní korporace obdržel, a to za období dvou let zpět před právní mocí rozhodnutí o úpadku. Podmínkou pro to je, že jednatel věděl nebo mohl vědět o hrozícím úpadku a v rozporu s péčí řádného hospodáře neučinil za účelem jeho odvrácení vše potřebné a rozumně předpokladatelné. Tato povinnost se vztahuje i na bývalé jednatele. Soud může na návrh insolvenčního správce nebo věřitele rozhodnout o tom, že jednatel ručí i svým vlastním majetkem za splnění povinností s.r.o., pokud bylo rozhodnuto o úpadku společnosti.

Autor: JUDr. Eva Svobodová, daňový poradce