nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / Horké novinky a změny

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

Horké novinky a změny

14:49 02.11.2021

Aby si podnikatel udržel přehled nad vývojem legislativy, musel by vývoj nepřetržitě sledovat, nebo mít někoho, kdo ho včas na změny upozorní. Bez znalosti platných pravidel je podnikatel brzy v koncích, případně ve značných problémech.

Sazba náhrady

Podnikatelé si zvykli, že změny sazby základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a stravného vychází vždy v souvislosti s přechodem nový rok. Letos však při obrovském nárůstu cen pohonných hmot muselo MPSV pro účely poskytování cestovních náhrad vydat změnu hned a to od 18. října tohoto roku. Od 18.října 2021 se mění průměrné ceny pohonných hmot pro účely poskytování cestovních náhrad z původních 27,80 Kč na částku 33,80 Kč.

Paušální daň

Pro poplatníky, kteří si zvolili režim paušální daně se mění v roce 2022 výše daně na částku 5.994,-Kč. V této částce je zahrnuto minimální zdravotní pojištění ve výši 2.627,-Kč dále pak minimální sociální pojistné ve výši 3.267,-Kč a daň ve výši 100,-Kč. O tom, zda je tento způsob zdanění výhodný je třeba uvažovat i s ohledem na úroveň a očekávaný rozvoj podnikatelských aktivit. Také je třeba myslet na vzdálenější budoucnost v podobě důchodu, jehož budoucnost je poněkud nejistá.

Daňové zvýhodnění a daňový bonus

I v této oblasti, jako ostatně ve všech jiných oblastech opět přicházejí změny. Ty spočívají především ve zrušení maximální částky daňového bonusu, kterou lze vyplatit. Další změnou je zvýšení částky tohoto zvýhodnění na druhé a na další děti.

Další změny

Lze očekávat, že podnikatelské prostředí projde opět dalšími změnami a je třeba tyto změny zachytávat a včas je uplatnit. Tam, kde změny přinášejí výhody pro poplatníka hrozí jen to, že si je podnikatelé neuplatní a tím o ně příjdou. Tam kde ale pravidla přitvrzují, lze očekávat kontroly a sankce. My budeme, ostatně tak jako vždycky, naše klienty i zájemce na změny upozorňovat a o tom, jak je správně uplatnit se s nimi budeme dále pravidelně radit.

Autor: J.Novotný