nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / GDPR mánie

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

GDPR mánie

14:33 07.06.2018

Náš zákon o ochraně osobních údajů platí i po termínu 25.5.2018 a tím se zase dostáváme do právní nejistoty. Zodpovědní podnikatelé zpracovali dokumenty potřebné pro prokázání ochrany osobních údajů. Většinou tak činili v dobré víře a ve snaze skutečně lépe chránit osobní údaje i u takových lidí, kteří díky užívání chytrých telefonů a díky svému pohybu po sociálních sítích pouštějí sami o sobě stále více informací než je zdrávo.

Panika u podnikatelů

Každý asi pochopil, že se něco děje, ale nikomu nebylo dost zřejmé, co se vlastně žádá. To způsobilo vznik mnoha názorů, fám a také nových subjektů, kteří se prohlašují za zkušené odborníky, aby za nehorázné peníze školili tak, že téměř nikdo stejně přesně neví, co má vlastně udělat. Pokud cokoliv udělá, tak se hned zase ozvou všichni ti, kteří začnou argumentovat, že je to v rozporu a špatně. Jediný kdo mlčí, jsou ti, kteří za to nesou odpovědnost. Hrozby sankcemi tu nad každým visí a podnikatelé se tak dělí do několika zásadních skupin. Ta první skupina to vzala z gruntu, odpovědně a za hodně peněz. Vytvořili si nové procesy, nové dokumenty a nové pracovní náplně s tím, že snad jim pokuta zas až tolik nehrozí. Druhá skupina podnikatelů se pokusila s tím se nějak vyrovnat a vytvořit si dokumenty z dostupných informací. Mohou většinou mít pocit, že i u nich je ochrana osobních údajů pod větší kontrolou, než před zásahem a věří, že pokud něco není dobře, tak se to napraví, jakmile se projeví problém. Ani zde nehrozí přímá pokuta. Třetí skupina podnikatelů o problému ví, ale spoléhá na to, že se ukryje v davu, dokud vlna nepřejde. I oni nejspíš pokutu nedostanou, pokud nebudou mít vyloženou smůlu na namátkovou kontrolu, nebo neřešený konflikt. Poslední skupinou jsou ti, co zarytě skrývají hlavu do písku a dále si myslí, že podnikání je alternativou k závislé práci. Těm hrozí nebezpečí nejvyšší. Ani zde však není třeba předpokládat, že za stávajících podmínek se něco výrazného stane. Možná zase se štěstím projdou, jako mockrát před tím, protože s ohledem na jejich počet jsou na ně úřady obvyklé krátké, nedojde-li k udání.

Vítězí občané?

Tak jak na přechodu pro chodce, mají i zde občané nový nástroj nejen pro svou ochranu, ale i pro seberealizaci. Dostávají se do pozice osob, které je nutno brát na zřetel a ne jen je odbít mávnutím ruky. Jejich stížnost může způsobit značné problémy. Nezáleží vůbec na tom, že i nadále poskytují celý obsah svého „chytrého" telefonu včetně fotek, informací o svém pohybu v čase a v místě a v neposlední řadě dobrovolně poskytují i informace o svém nejbližším okolí naprosto neznámým lidem, kteří tyto informace vkládají do analytických systémů, aby vyhodnotili jednání člověka.
Homo sapiens (člověk moudrý) se postupně mění na člověka závislého (na dodávkách energií, tepla, potravin, oděvů, léků, alkoholu, cigaretách, drogách, a v poslední době i na zdánlivě bezplatných službách poskytovaných počítačem, kterému se snad už jen z nostalgie říká telefon.

Velcí a malí hráči

Firmy, které se zabývají obchodem s osobními údaji jsou na území EU poněkud ohroženější, ale to by nebyli velcí hráči, aby to nějak nepořešili. Zdá se, že výsledek bude v tom, že paniku s ochranou osobních údajů opět odnesou ti, kterých by se to nejspíš ani nemělo dotýkat, protože je ani nenapadne, že by mohli osobní údaje s nimiž disponuji někam cíleně postupovat, nebo prodávat. Takže pokutu dostane nejspíše ten, který nebude umět obhájit, že včas smazal ze všech složek jméno nějakého pana Bezejmenného, který si chtěl jen vyzkoušet, zda to bude fungovat a vyrazil si po úřadech jen proto, aby se vyhnul potupným domácím pracím.

 

 

Autor: J.Novotný