nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / Firmy v pandemii

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

Firmy v pandemii

17:41 02.03.2021

Tolik překotných nařízení a změn tu asi ještě nikdy nebylo. Není to jen naše vláda, která si s pandemií zjevně neví rady a proto se zdržujeme komentářů a soustředíme se na sebe.

Kdo je za nepřítele

Nepřítelem je virus. Vir, který není ještě dobře prostudován a navíc se mění. Útočí s nepředvídatelnými následky a nám nezbývá, než dělat vše, abychom se s ním pokud možno nesetkali. Hrdinství jde stranou a na místě je dodržovat logická opatření, jako je rozumná ochrana dýchacích cest, hygiena a zdravý životní styl. Ten spočívá především ve zdravém pohybu, přiměřeném stravování a udržení optimismu v době, kdy nikdo není schopen bránit dezinformacím a vzájemnému napadání mezi těmi z nás, kteří o tom víme nejméně.

Zásady pro řízení

Ztratit pracovní výkon vlivem nemoci či karantény je pro firmu pohromou a nemohou to nahradit žádné podpůrné a dotační programy ani zvýhodněné půjčky. Proto musí zaměstnavatel co nejvíce dbát na dodržování hygienických zásad, vytvořit k tomu podmínky i prostor a kontrolovat dodržování. Přidá-li k tomu i duševní podporu, je to další bonus, který tým ocení.
Zaměstnavatel musí jít příkladem, pokud si chce udržet důvěryhodnost. Jasně je vidět, jak to dopadá, když ten kdo nařizuje, sám nedodržuje svá nařízení. Neplatí žádné omluvy, ani výmluvy.

Peníze do ochrany

Nákup ochranných prostředků od respirátorů, přes čistící prostředky a dezinfekce je téměř neomezen, pokud nevznikne pochybnost o tom, zda se to vůbec dalo spotřebovat. Správně by na to měla být vytvořena vnitřní směrnice, která řeší jak objem nákupu, tak použití. Vzhledem ke stavu trhu není na místě porovnávat, zda koupit ten, či onen druh. Kdo nakupuje proto aby použil pro ochranu svou a svého týmu nemusí v této chvíli řešit daňovou uznatelnost. Stačí, když povede přehlednou evidenci.

Pravidla platí

Nelze stávající chaos nechat přejít v anarchii. Pravidla stále platí a pokud není v této chvíli prostor na kontroly, tak v budoucnu určitě bude. Pak zajisté dojde k zúčtování. K odměnám hrdinům a k trestu všech těch, kdo se spojili s nepřítelem a v jeho zájmu neoprávněně navyšovali své zisky. Odměna a trest jsou nedílnou součástí každé společnosti bez ohledu na její vyspělost.

Autor: J.Novotný