nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / Důkazní břemeno

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

Důkazní břemeno

07:20 09.11.2017

Podnikatelé se tímto pojmem příliš nezabývají do doby než stanou před kontrolou. Pak se vážnost pojmu značně zvýší, většinou však pozdě.

Právo pochybovat

Finanční úřad má právo pochybovat nad vším, co je mu ke kontrole předloženo. Dokonce i nad fakturami, přepravními listy, celními dokumenty a to především proto, že papír snese vše a moderní technologie jsou schopny vyrobit cokoliv. Doklad o nákupu tonerů, navíc do tiskárny, kterou ani nevlastníte vzbuzuje pochyby oprávněné stejně tak, jako například záznamy v knihách jízd do vzdálených končin bez efektu pro podnikatele. Je tedy na podnikateli, jakými jinými důkazními prostředky prokáže jednak uskutečnění výdaje, dále pak ekonomickou souvislost uskutečněného výdaje s jeho podnikáním a v neposlední řadě i daňovou stopu, pokud to bude třeba.

Povinnost prokázat

Jistě není třeba zvažovat nad každým obvyklým nákupem kancelářských potřeb a shánět při tom svědky, pořizovat filmové záběry a požadovat čestná prohlášení kolemjdoucích. Pokud ale jde o neobvyklý výdaj, je třeba se zamyslet, zda jeho uskutečnění nevzbudí pozornost a požadavek na prokázání. Pak stačí jen zajistit takové důkazní prostředky, které si může správce daně ověřit a jimž může věřit. Například u nákupu stavebního materiálu od zprostředkovatele je třeba zajistit podpisy na dokumentech (dodací listy), znát jméno řidiče, který materiál dovezl a SPZ auta, které materiál dovezlo. V podstatě jde o běžnou evidenci, která se obvykle vede pro to, aby nevzniklo pochybení, pokud někde stejný stavební materiál začne chybět. Ani fotodokumentace není na škodu, pokud podpoří tvrzení.

Zkušení a nezkušení

Zkušení podnikatelé vědí a nepochybují o tom, že své konání musejí obhájit při vzniku pochybností a proto si dokumentují vše potřebné a dokumentům věnují přiměřenou pozornost. Jen ti méně zkušení se domnívají, že pro obhájení jim stačí tvrzení a v tom se silně mýlí. Sami by v pozici kontrolora jistě postupovali s vědomím, že může jít o nepravdivé tvrzení a odmítali důkazní prostředky, které mají blízko k dodatečnému vytvoření. Zkušenost nabádá k tomu, aby se dokumentům a evidencím věnovala značná pozornost. Nevyplatí se tvrdit, že na důslednost není čas. V takovém případě přijde doměrek a sankce a tato nástroje jasně prokáží, jak neschopnost vytvořit si potřebný čas se dokáže prodražit.

Autor: Bc. Martin Novotný