nacházíte se: Hlavní stránka / Aktuality / Auto ve firmě 2021

verze pro tisk

Vedení účetnictví pro firmy již od 1490,-

Vedení účetnictví u nás splňuje požadavky na:

  • včasné a správné zaúčtování
  • srozumitelnost výsledků
  • trvalou možnost poradit se
  • předem znát cenu

 

Auto ve firmě 2021

14:51 16.03.2021

v těchto dnech realizujeme semináře na téma auto ve firmě. Nezabýváme se příliš do hloubky problematikou cestovních náhrad, jako spíše vnitřními směrnicemi pro řízení autoprovozu.

Spojitost s hospodařením

Představme si firmu, která podle výsledků hospodaření postupně nakupuje auta spíše podle zásluh, než podle potřeby. Každé auto má jiné pojištění, jiný servis, jinou kvalitu řidiče a nad povinnostmi spojenými s provozem si nikdo hlavu neláme. Je-li jeden z řidičů spíše jen pasivním uživatelem, ani si nevšimne, že mu končí platnost STK. Obvykle nakupuje součástky za vyšší cenu, než za kolik by byly nakupovány do řízené flotily firemních aut. Problémů s takovým provozováním aut je mnohem více. Pokud se problém neprojeví v podobě škody, nebo zranění, projeví se jistě ve zbytečně vysokých nákladech.

...a další souvislosti

S provozem aut ve firmě souvisí také analýza rizik, školení řidičů referentských vozidel a mnoho dalších účetních a daňových souvislostí. Především malé a střední firmy se dvěma až pěti firemními auty mívají nejčastěji problém. Pokud se auta přidělují kromě jednatele i obchodníkům, účetní, zásobovači a dalším profesím, které se bez použití auta ve své profesi jen těžko obejdou, brzy nastane přinejmenším nepřehled. Vnitřní směrnice je proto na místě tam, kde se provozují firemní auta.

Dokumenty

Kromě firemní směrnice doporučujeme zavést i protokoly o předání a převzetí vozidla a karty vozidel, na kterých se sleduje průběh provozu. Dále je na místě mít vypracován harmonogram prohlídek a úkonů, které je třeba v souvislosti s provozováním aut činit. Patří sem kromě STK i placení záloh na silniční daň, výměny pneumatik, olejů, opravy a běžná údržba. Je na místě sledovat i spotřeby PHM a provozních kapalin v návaznosti na ujeté kilometry včetně nákupu čistících prostředků. Součástí kontroly je i kontrola úplnosti povinné výbavy. Dobrým dokumentem o pohybu aut je GPS.

Semináře

Na tato a podobná témata pořádáme nepravidelně on-line semináře, na které se mohou zájemci hlásit na našich běžných kontaktních spojeních. O konání semináře podáváme zájemcům včasnou informaci. Semináře probíhají prostřednictvím Microsoft Teams.

Autor: J.Novotný